Abidinpaşa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Abidinpaşa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 12.184 kişi (TÜİK).
Abidinpaşa Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Abidinpaşa Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Abidinpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 12.184 kişidir. 2007 yılında 15.413 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %55,4 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Abidinpaşa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Abidinpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 12.184 kişidir. 2007 yılında 15.413 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,9 azaldı.
Abidinpaşa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Abidinpaşa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 12.184 | -2,6 |
| 2021 | 12.504 | -2,1 |
| 2020 | 12.777 | -5,4 |
| 2019 | 13.507 | -0,0 |
| 2018 | 13.509 | 2,3 |
| 2017 | 13.200 | -1,2 |
| 2016 | 13.357 | -0,9 |
| 2015 | 13.481 | -0,4 |
| 2014 | 13.533 | -1,4 |
| 2013 | 13.724 | -2,3 |
| 2012 | 14.049 | -0,8 |
| 2011 | 14.157 | -2,1 |
| 2010 | 14.464 | 0,1 |
| 2009 | 14.445 | -2,7 |
| 2008 | 14.853 | -3,6 |
| 2007 | 15.413 | - |
Abidinpaşa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Abidinpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Abidinpaşa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.930, sandığa gidenlerin oranı %78,7. En çok oyu %64,8 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %28,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 4.398 | 64,8 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.940 | 28,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 118 | 1,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 117 | 1,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 75 | 1,1 |
| Cafer Güneş | SAADET | 27 | 0,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 26 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 16 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 12 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 11 | 0,2 |
| Diğer (10) | 52 | 0,8 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.930, sandığa gidenlerin oranı %78,8. En çok oyu %55,4 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %32,5 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 3.736 | 55,4 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 2.193 | 32,5 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 240 | 3,6 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 230 | 3,4 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 143 | 2,1 |
| Murat Sipahi | SAADET | 49 | 0,7 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 33 | 0,5 |
| Hüseyin Kuloğlu | BTP | 18 | 0,3 |
| Mahi Öznur Bilen | TİP | 18 | 0,3 |
| İlke Işık Ünüvar | EMEP | 13 | 0,2 |
| Diğer (11) | 77 | 1,1 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 8.930, sandığa gidenlerin oranı %78,7. En çok oyu %53,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.631 | 53,6 |
| AK PARTİ | 2.145 | 31,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 312 | 4,6 |
| İYİ PARTİ | 215 | 3,2 |
| YENİDEN REFAH | 199 | 2,9 |
| SAADET | 55 | 0,8 |
| DEM Parti | 35 | 0,5 |
| TİP | 31 | 0,5 |
| BTP | 28 | 0,4 |
| HKP | 16 | 0,2 |
| Diğer (14) | 110 | 1,6 |
Abidinpaşa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Abidinpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.113, sandığa gidenlerin oranı %89,1. En çok oyu %51,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %40,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.150 | 51,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.253 | 40,7 |
| Sinan Oğan | 563 | 7,0 |
| Muharrem İnce | 30 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.119, sandığa gidenlerin oranı %85,7. En çok oyu %56,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %43,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.329 | 56,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.384 | 43,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.113, sandığa gidenlerin oranı %89,0. En çok oyu %33,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.644 | 33,2 |
| AK PARTİ | 2.167 | 27,2 |
| İYİ PARTİ | 1.302 | 16,4 |
| MHP | 802 | 10,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 330 | 4,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 141 | 1,8 |
| YENİDEN REFAH | 140 | 1,8 |
| MEMLEKET | 89 | 1,1 |
| BBP | 79 | 1,0 |
| ANAP | 26 | 0,3 |
| Diğer (16) | 140 | 1,8 |