Peyami Safa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Peyami Safa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 18.385 kişi (TÜİK).
Peyami Safa Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Peyami Safa Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Peyami Safa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.385 kişidir. 2007 yılında 17.910 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %2,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,0 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Peyami Safa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Peyami Safa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.385 kişidir. 2007 yılında 17.910 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %2,7 arttı.
Peyami Safa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Peyami Safa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 18.385 | 0,2 |
| 2021 | 18.340 | -0,2 |
| 2020 | 18.385 | -1,2 |
| 2019 | 18.607 | 1,5 |
| 2018 | 18.337 | -1,2 |
| 2017 | 18.569 | 0,4 |
| 2016 | 18.497 | 1,1 |
| 2015 | 18.303 | 0,9 |
| 2014 | 18.135 | 1,2 |
| 2013 | 17.916 | -1,2 |
| 2012 | 18.128 | 0,3 |
| 2011 | 18.070 | 2,2 |
| 2010 | 17.682 | 3,5 |
| 2009 | 17.086 | -4,8 |
| 2008 | 17.941 | 0,2 |
| 2007 | 17.910 | - |
Peyami Safa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Peyami Safa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Peyami Safa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 13.352, sandığa gidenlerin oranı %77,7. En çok oyu %55,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %37,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 5.533 | 55,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 3.745 | 37,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 279 | 2,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 142 | 1,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 99 | 1,0 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 56 | 0,6 |
| Cafer Güneş | SAADET | 46 | 0,5 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 21 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 17 | 0,2 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 16 | 0,2 |
| Diğer (13) | 66 | 0,7 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 13.352, sandığa gidenlerin oranı %77,7. En çok oyu %46,0 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %42,1 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 4.592 | 46,0 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 4.204 | 42,1 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 358 | 3,6 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 278 | 2,8 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 269 | 2,7 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 66 | 0,7 |
| Murat Sipahi | SAADET | 66 | 0,7 |
| Muhammed Hanifi Özhan | DEVA PARTİSİ | 30 | 0,3 |
| Hüseyin Kuloğlu | BTP | 19 | 0,2 |
| Mahi Öznur Bilen | TİP | 17 | 0,2 |
| Diğer (11) | 85 | 0,9 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 13.352, sandığa gidenlerin oranı %77,7. En çok oyu %44,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %40,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.438 | 44,6 |
| AK PARTİ | 4.057 | 40,8 |
| YENİDEN REFAH | 421 | 4,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 398 | 4,0 |
| İYİ PARTİ | 278 | 2,8 |
| DEM Parti | 68 | 0,7 |
| SAADET | 67 | 0,7 |
| DEVA PARTİSİ | 48 | 0,5 |
| TİP | 30 | 0,3 |
| BTP | 28 | 0,3 |
| Diğer (14) | 123 | 1,2 |
Peyami Safa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Peyami Safa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.639, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %54,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.736 | 54,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.578 | 37,3 |
| Sinan Oğan | 932 | 7,6 |
| Muharrem İnce | 42 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.649, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %58,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 6.890 | 58,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.929 | 41,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.639, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %38,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 4.668 | 38,2 |
| CHP | 2.953 | 24,2 |
| MHP | 1.507 | 12,3 |
| İYİ PARTİ | 1.435 | 11,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 500 | 4,1 |
| YENİDEN REFAH | 333 | 2,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 203 | 1,7 |
| BBP | 168 | 1,4 |
| MEMLEKET | 125 | 1,0 |
| AP | 38 | 0,3 |
| Diğer (15) | 147 | 1,2 |