Atatürk Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kahramankazan, Ankara)
Ankara ili Kahramankazan ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 32.795 kişi (TÜİK).
Atatürk Mahallesi, Ankara ilinin Kahramankazan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Atatürk Mahallesi'nin haritası, Kahramankazan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Atatürk Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 32.795 kişidir. 2007 yılında 12.465 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %163,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %51,2 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 3,73 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 32.795 |
Atatürk Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Atatürk Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 32.795 kişidir. 2007 yılında 12.465 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %163,1 arttı.
Atatürk Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Atatürk Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 32.795 | 3,8 |
| 2021 | 31.600 | 3,4 |
| 2020 | 30.559 | 5,8 |
| 2019 | 28.897 | 5,0 |
| 2018 | 27.531 | -0,3 |
| 2017 | 27.603 | 6,3 |
| 2016 | 25.977 | 3,0 |
| 2015 | 25.217 | 14,3 |
| 2014 | 22.062 | 8,0 |
| 2013 | 20.434 | 10,3 |
| 2012 | 18.533 | 9,9 |
| 2011 | 16.868 | 13,5 |
| 2010 | 14.858 | 7,5 |
| 2009 | 13.821 | 2,2 |
| 2008 | 13.518 | 8,4 |
| 2007 | 12.465 | - |
Atatürk Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Atatürk Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Atatürk Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 23.034, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %52,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %40,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 9.631 | 52,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 7.442 | 40,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 676 | 3,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 149 | 0,8 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 140 | 0,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 139 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 56 | 0,3 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 24 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 20 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 19 | 0,1 |
| Diğer (11) | 78 | 0,4 |
Kahramankazan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 23.034, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %51,2 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %42,2 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Selim Çırpanoğlu | CHP | 9.335 | 51,2 |
| Serhat Oğuz | AK PARTİ | 7.702 | 42,2 |
| Mehmet Ali Uysal | YENİDEN REFAH | 601 | 3,3 |
| Fatma Gülümser Birol | İYİ PARTİ | 187 | 1,0 |
| Emre Yılmaz | ZAFER PARTİSİ | 96 | 0,5 |
| Ecevit Akbaba | DSP | 59 | 0,3 |
| Anıl Sabahattin Karlı | DEM Parti | 57 | 0,3 |
| Ali Şaybak | SAADET | 42 | 0,2 |
| Caner Güneş | YTP | 33 | 0,2 |
| Lerzan Sencer Tiryakioğlu | MEMLEKET | 26 | 0,1 |
| Diğer (8) | 90 | 0,5 |
Kahramankazan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 23.034, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %47,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %42,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 8.681 | 47,5 |
| AK PARTİ | 7.807 | 42,8 |
| YENİDEN REFAH | 855 | 4,7 |
| İYİ PARTİ | 412 | 2,3 |
| SAADET | 86 | 0,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 85 | 0,5 |
| MEMLEKET | 85 | 0,5 |
| DSP | 64 | 0,3 |
| BTP | 39 | 0,2 |
| DEVA PARTİSİ | 36 | 0,2 |
| Diğer (8) | 114 | 0,6 |
Atatürk Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Atatürk Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 23.217, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %63,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %27,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 13.216 | 63,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.748 | 27,7 |
| Sinan Oğan | 1.691 | 8,2 |
| Muharrem İnce | 73 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 23.237, sandığa gidenlerin oranı %87,1. En çok oyu %67,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 13.503 | 67,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.393 | 32,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 23.217, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %43,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %14,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 9.065 | 43,9 |
| MHP | 3.081 | 14,9 |
| CHP | 2.896 | 14,0 |
| İYİ PARTİ | 2.143 | 10,4 |
| YENİDEN REFAH | 937 | 4,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 786 | 3,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 595 | 2,9 |
| MEMLEKET | 255 | 1,2 |
| BBP | 243 | 1,2 |
| TİP | 167 | 0,8 |
| Diğer (16) | 261 | 1,3 |