Fatih Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kahramankazan, Ankara)
Ankara ili Kahramankazan ilçesine bağlı Fatih Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.675 kişi (TÜİK).
Fatih Mahallesi, Ankara ilinin Kahramankazan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Fatih Mahallesi'nin haritası, Kahramankazan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Fatih Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.675 kişidir. 2007 yılında 2.944 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %52,9 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 8,632 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 3.675 |
Fatih Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Fatih Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.675 kişidir. 2007 yılında 2.944 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %24,8 arttı.
Fatih Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Fatih Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.675 | 2,5 |
| 2021 | 3.587 | 2,4 |
| 2020 | 3.502 | -0,4 |
| 2019 | 3.515 | 4,3 |
| 2018 | 3.371 | -4,0 |
| 2017 | 3.511 | 0,1 |
| 2016 | 3.508 | 0,6 |
| 2015 | 3.487 | 7,2 |
| 2014 | 3.253 | 3,6 |
| 2013 | 3.140 | -0,9 |
| 2012 | 3.169 | -2,5 |
| 2011 | 3.251 | 6,7 |
| 2010 | 3.048 | -1,8 |
| 2009 | 3.105 | -2,6 |
| 2008 | 3.189 | 8,3 |
| 2007 | 2.944 | - |
Fatih Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Fatih Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Fatih Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.571, sandığa gidenlerin oranı %82,9. En çok oyu %55,2 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %38,3 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.141 | 55,2 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 790 | 38,3 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 68 | 3,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 15 | 0,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 15 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 11 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 8 | 0,4 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 3 | 0,1 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 2 | 0,1 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 2 | 0,1 |
| Diğer (7) | 10 | 0,5 |
Kahramankazan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.571, sandığa gidenlerin oranı %82,9. En çok oyu %52,9 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %41,5 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Selim Çırpanoğlu | CHP | 1.080 | 52,9 |
| Serhat Oğuz | AK PARTİ | 847 | 41,5 |
| Mehmet Ali Uysal | YENİDEN REFAH | 61 | 3,0 |
| Fatma Gülümser Birol | İYİ PARTİ | 21 | 1,0 |
| Anıl Sabahattin Karlı | DEM Parti | 8 | 0,4 |
| Emre Yılmaz | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,3 |
| Ecevit Akbaba | DSP | 5 | 0,2 |
| Caner Güneş | YTP | 5 | 0,2 |
| Ali Şaybak | SAADET | 4 | 0,2 |
| Lerzan Sencer Tiryakioğlu | MEMLEKET | 2 | 0,1 |
| Diğer (3) | 4 | 0,2 |
Kahramankazan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.571, sandığa gidenlerin oranı %82,9. En çok oyu %49,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %41,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.002 | 49,2 |
| AK PARTİ | 835 | 41,0 |
| YENİDEN REFAH | 88 | 4,3 |
| İYİ PARTİ | 51 | 2,5 |
| DSP | 11 | 0,5 |
| SAADET | 10 | 0,5 |
| MEMLEKET | 8 | 0,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 7 | 0,3 |
| BTP | 6 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 4 | 0,2 |
| Diğer (8) | 14 | 0,7 |
Fatih Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Fatih Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.605, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %63,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.473 | 63,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 645 | 28,0 |
| Sinan Oğan | 175 | 7,6 |
| Muharrem İnce | 13 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.608, sandığa gidenlerin oranı %86,0. En çok oyu %68,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %31,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.508 | 68,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 695 | 31,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.605, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %46,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %13,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.058 | 46,0 |
| CHP | 317 | 13,8 |
| MHP | 314 | 13,7 |
| İYİ PARTİ | 221 | 9,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 98 | 4,3 |
| YENİDEN REFAH | 88 | 3,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 86 | 3,7 |
| MEMLEKET | 22 | 1,0 |
| BBP | 19 | 0,8 |
| TİP | 14 | 0,6 |
| Diğer (10) | 39 | 1,7 |