Barış Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Barış Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.707 kişi (TÜİK).
Barış Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Barış Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Barış Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.707 kişidir. 2007 yılında 3.318 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,4 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %70,3 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,224 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 2.707 |
Barış Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Barış Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.707 kişidir. 2007 yılında 3.318 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,4 azaldı.
Barış Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Barış Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.707 | -1,5 |
| 2021 | 2.749 | -0,8 |
| 2020 | 2.771 | -2,5 |
| 2019 | 2.843 | -3,2 |
| 2018 | 2.937 | -1,0 |
| 2017 | 2.967 | -2,6 |
| 2016 | 3.046 | -1,5 |
| 2015 | 3.093 | -2,9 |
| 2014 | 3.185 | -3,2 |
| 2013 | 3.291 | -2,0 |
| 2012 | 3.358 | -0,3 |
| 2011 | 3.369 | 0,2 |
| 2010 | 3.363 | -0,9 |
| 2009 | 3.393 | 0,9 |
| 2008 | 3.362 | 1,3 |
| 2007 | 3.318 | - |
Barış Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Barış Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Barış Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.256, sandığa gidenlerin oranı %79,8. En çok oyu %76,3 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %18,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.339 | 76,3 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 325 | 18,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 37 | 2,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 18 | 1,0 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 13 | 0,7 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 6 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 3 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 2 | 0,1 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 1 | 0,1 |
| Diğer (4) | 4 | 0,2 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.256, sandığa gidenlerin oranı %79,8. En çok oyu %70,3 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %19,9 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 1.228 | 70,3 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 348 | 19,9 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 63 | 3,6 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 37 | 2,1 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 27 | 1,6 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 13 | 0,7 |
| Hakan Bulut | TKP | 6 | 0,3 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 5 | 0,3 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 5 | 0,3 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 4 | 0,2 |
| Diğer (7) | 11 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.256, sandığa gidenlerin oranı %79,8. En çok oyu %66,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %19,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.166 | 66,6 |
| AK PARTİ | 348 | 19,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 97 | 5,5 |
| İYİ PARTİ | 42 | 2,4 |
| YENİDEN REFAH | 30 | 1,7 |
| DEVA PARTİSİ | 12 | 0,7 |
| DEM Parti | 10 | 0,6 |
| TİP | 9 | 0,5 |
| SAADET | 9 | 0,5 |
| TKP | 5 | 0,3 |
| Diğer (8) | 22 | 1,3 |
Barış Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Barış Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.296, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %68,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %26,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.396 | 68,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 538 | 26,2 |
| Sinan Oğan | 111 | 5,4 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.299, sandığa gidenlerin oranı %87,8. En çok oyu %72,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %27,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.434 | 72,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 556 | 27,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.296, sandığa gidenlerin oranı %90,4. En çok oyu %46,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %16,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 960 | 46,8 |
| AK PARTİ | 347 | 16,9 |
| İYİ PARTİ | 307 | 15,0 |
| MHP | 153 | 7,5 |
| TİP | 72 | 3,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 69 | 3,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 41 | 2,0 |
| MEMLEKET | 24 | 1,2 |
| YENİDEN REFAH | 20 | 1,0 |
| BBP | 11 | 0,5 |
| Diğer (10) | 28 | 1,4 |