Başayaş Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Ayaş, Ankara)
Ankara ili Ayaş ilçesine bağlı Başayaş Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 197 kişi (TÜİK).
Başayaş Mahallesi, Ankara ilinin Ayaş ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Başayaş Mahallesi'nin haritası, Ayaş ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Başayaş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 197 kişidir. 2007 yılında 113 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %74,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %59,1 ile Mehmet Yüksel Kirazdibi (MHP) aldı.
Temel Bilgiler
Başayaş Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Başayaş Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 197 kişidir. 2007 yılında 113 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %74,3 arttı.
Başayaş Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Başayaş Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 197 | -3,9 |
| 2021 | 205 | 6,8 |
| 2020 | 192 | -11,1 |
| 2019 | 216 | -11,8 |
| 2018 | 245 | 30,3 |
| 2017 | 188 | -2,6 |
| 2016 | 193 | 6,0 |
| 2015 | 182 | -5,7 |
| 2014 | 193 | -2,5 |
| 2013 | 198 | -2,0 |
| 2012 | 202 | 11,6 |
| 2011 | 181 | -3,2 |
| 2010 | 187 | -13,4 |
| 2009 | 216 | 43,0 |
| 2008 | 151 | 33,6 |
| 2007 | 113 | - |
Başayaş Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Başayaş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Başayaş Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 236, sandığa gidenlerin oranı %95,8. En çok oyu %56,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %39,2 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 122 | 56,2 |
| Mansur Yavaş | CHP | 85 | 39,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 3 | 1,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 2 | 0,9 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,9 |
| Murat Yardımcı | OCAK | 2 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,5 |
Ayaş Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 236, sandığa gidenlerin oranı %95,8. En çok oyu %59,1 ile Mehmet Yüksel Kirazdibi (MHP) aldı, ikinci sırada %23,2 ile İzzet Demircioğlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mehmet Yüksel Kirazdibi | MHP | 130 | 59,1 |
| İzzet Demircioğlu | CHP | 51 | 23,2 |
| Tevfik Eren | BÜYÜK BİRLİK | 26 | 11,8 |
| Avni Akkoç | SAADET | 5 | 2,3 |
| Alaettin Süer | İYİ PARTİ | 4 | 1,8 |
| Bülent Taşan | YENİDEN REFAH | 2 | 0,9 |
| Ali Kılınç | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,9 |
Ayaş Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 236, sandığa gidenlerin oranı %95,8. En çok oyu %51,4 ile MHP aldı, ikinci sırada %19,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| MHP | 111 | 51,4 |
| CHP | 42 | 19,4 |
| SAADET | 32 | 14,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 16 | 7,4 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 3,2 |
| İYİ PARTİ | 5 | 2,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,5 |
| MİLLET | 1 | 0,5 |
| TİP | 1 | 0,5 |
Başayaş Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Başayaş Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 163, sandığa gidenlerin oranı %99,4. En çok oyu %73,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %19,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 118 | 73,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 31 | 19,4 |
| Sinan Oğan | 11 | 6,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 163, sandığa gidenlerin oranı %96,9. En çok oyu %77,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %22,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 120 | 77,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 35 | 22,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 163, sandığa gidenlerin oranı %99,4. En çok oyu %39,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %27,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 63 | 39,1 |
| MHP | 45 | 27,9 |
| CHP | 18 | 11,2 |
| İYİ PARTİ | 16 | 9,9 |
| BBP | 8 | 5,0 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 1,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,9 |
| MEMLEKET | 1 | 0,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1 | 0,6 |