Boğaziçi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Boğaziçi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 6.083 kişi (TÜİK).
Boğaziçi Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Boğaziçi Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Boğaziçi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.083 kişidir. 2007 yılında 5.105 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,2 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %47,3 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Boğaziçi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Boğaziçi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.083 kişidir. 2007 yılında 5.105 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %19,2 arttı.
Boğaziçi Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Boğaziçi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 6.083 | 0,3 |
| 2021 | 6.063 | -0,6 |
| 2020 | 6.100 | 2,3 |
| 2019 | 5.963 | 3,1 |
| 2018 | 5.781 | -0,3 |
| 2017 | 5.798 | 3,6 |
| 2016 | 5.598 | 2,7 |
| 2015 | 5.449 | 8,6 |
| 2014 | 5.016 | 4,4 |
| 2013 | 4.805 | 1,8 |
| 2012 | 4.722 | -4,6 |
| 2011 | 4.948 | -3,1 |
| 2010 | 5.106 | -1,8 |
| 2009 | 5.198 | 0,7 |
| 2008 | 5.163 | 1,1 |
| 2007 | 5.105 | - |
Boğaziçi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Boğaziçi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Boğaziçi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.499, sandığa gidenlerin oranı %79,0. En çok oyu %47,7 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %43,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.623 | 47,7 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.486 | 43,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 113 | 3,3 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 69 | 2,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 43 | 1,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 32 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 17 | 0,5 |
| Abdullah Demiryürek | AB PARTİ | 4 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 3 | 0,1 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 3 | 0,1 |
| Diğer (6) | 11 | 0,3 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.499, sandığa gidenlerin oranı %79,0. En çok oyu %47,3 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %40,8 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Asım Balcı | AK PARTİ | 1.606 | 47,3 |
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 1.387 | 40,8 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 117 | 3,4 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 72 | 2,1 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 69 | 2,0 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 68 | 2,0 |
| Murat Sipahi | SAADET | 24 | 0,7 |
| Hüseyin Kuloğlu | BTP | 15 | 0,4 |
| Murat Günaydın | HÜDA PAR | 7 | 0,2 |
| Tuncay Çelik | AP | 7 | 0,2 |
| Diğer (10) | 26 | 0,8 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.499, sandığa gidenlerin oranı %78,8. En çok oyu %47,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %39,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.597 | 47,2 |
| CHP | 1.325 | 39,2 |
| YENİDEN REFAH | 139 | 4,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 92 | 2,7 |
| DEM Parti | 73 | 2,2 |
| İYİ PARTİ | 61 | 1,8 |
| SAADET | 34 | 1,0 |
| BTP | 13 | 0,4 |
| HÜDA PAR | 9 | 0,3 |
| DEVA PARTİSİ | 8 | 0,2 |
| Diğer (10) | 30 | 0,9 |
Boğaziçi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Boğaziçi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.472, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %60,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.407 | 60,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.345 | 33,6 |
| Sinan Oğan | 235 | 5,9 |
| Muharrem İnce | 12 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.474, sandığa gidenlerin oranı %86,8. En çok oyu %63,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %36,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.429 | 63,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.403 | 36,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.472, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %43,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.706 | 43,1 |
| CHP | 930 | 23,5 |
| MHP | 505 | 12,8 |
| İYİ PARTİ | 232 | 5,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 180 | 4,5 |
| YENİDEN REFAH | 118 | 3,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 112 | 2,8 |
| BBP | 53 | 1,3 |
| MEMLEKET | 48 | 1,2 |
| TKP | 8 | 0,2 |
| Diğer (11) | 33 | 0,9 |