Fahri Korutürk Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Fahri Korutürk Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 16.660 kişi (TÜİK).
Fahri Korutürk Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Fahri Korutürk Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Fahri Korutürk Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 16.660 kişidir. 2007 yılında 7.326 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %127,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %73,9 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Fahri Korutürk Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Fahri Korutürk Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 16.660 kişidir. 2007 yılında 7.326 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %127,4 arttı.
Fahri Korutürk Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Fahri Korutürk Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 16.660 | 2,2 |
| 2021 | 16.295 | 4,7 |
| 2020 | 15.557 | 5,5 |
| 2019 | 14.741 | 5,7 |
| 2018 | 13.940 | 3,6 |
| 2017 | 13.461 | 7,8 |
| 2016 | 12.490 | 7,7 |
| 2015 | 11.594 | 8,7 |
| 2014 | 10.665 | 5,4 |
| 2013 | 10.117 | 2,2 |
| 2012 | 9.898 | 1,0 |
| 2011 | 9.796 | 5,0 |
| 2010 | 9.331 | 4,4 |
| 2009 | 8.937 | 6,8 |
| 2008 | 8.369 | 14,2 |
| 2007 | 7.326 | - |
Fahri Korutürk Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Fahri Korutürk Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Fahri Korutürk Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 12.288, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %79,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %16,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 7.644 | 79,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.590 | 16,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 139 | 1,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 73 | 0,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 69 | 0,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 37 | 0,4 |
| Cafer Güneş | SAADET | 20 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 10 | 0,1 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 9 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 7 | 0,1 |
| Diğer (8) | 29 | 0,3 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 12.288, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %73,9 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %18,9 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 7.097 | 73,9 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 1.816 | 18,9 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 174 | 1,8 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 131 | 1,4 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 110 | 1,1 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 90 | 0,9 |
| Murat Sipahi | SAADET | 32 | 0,3 |
| Mahi Öznur Bilen | TİP | 23 | 0,2 |
| İlke Işık Ünüvar | EMEP | 22 | 0,2 |
| Muhammed Hanifi Özhan | DEVA PARTİSİ | 22 | 0,2 |
| Diğer (11) | 85 | 0,9 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 12.288, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %72,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %17,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 6.961 | 72,8 |
| AK PARTİ | 1.712 | 17,9 |
| YENİDEN REFAH | 228 | 2,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 199 | 2,1 |
| DEM Parti | 110 | 1,1 |
| İYİ PARTİ | 103 | 1,1 |
| TİP | 41 | 0,4 |
| SAADET | 39 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 33 | 0,3 |
| ANAP | 22 | 0,2 |
| Diğer (14) | 119 | 1,2 |
Fahri Korutürk Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Fahri Korutürk Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.368, sandığa gidenlerin oranı %92,3. En çok oyu %70,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %26,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.910 | 70,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.935 | 26,0 |
| Sinan Oğan | 414 | 3,7 |
| Muharrem İnce | 17 | 0,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.376, sandığa gidenlerin oranı %89,4. En çok oyu %72,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %27,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.973 | 72,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.013 | 27,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.368, sandığa gidenlerin oranı %92,2. En çok oyu %58,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %18,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 6.553 | 58,4 |
| AK PARTİ | 2.059 | 18,3 |
| İYİ PARTİ | 743 | 6,6 |
| MHP | 632 | 5,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 483 | 4,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 228 | 2,0 |
| YENİDEN REFAH | 161 | 1,4 |
| MEMLEKET | 91 | 0,8 |
| BBP | 63 | 0,6 |
| TKP | 24 | 0,2 |
| Diğer (13) | 106 | 0,9 |