Gazi Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Polatlı, Ankara)
Ankara ili Polatlı ilçesine bağlı Gazi Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 6.462 kişi (TÜİK).
Gazi Mahallesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Gazi Mahallesi'nin haritası, Polatlı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Gazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.462 kişidir. 2007 yılında 5.652 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %14,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,4 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Gazi Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Gazi Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 6.462 kişidir. 2007 yılında 5.652 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %14,3 arttı.
Gazi Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Gazi Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 6.462 | 0,1 |
| 2021 | 6.453 | -4,5 |
| 2020 | 6.757 | -0,3 |
| 2019 | 6.774 | -2,1 |
| 2018 | 6.920 | -0,3 |
| 2017 | 6.940 | 2,2 |
| 2016 | 6.792 | 4,0 |
| 2015 | 6.530 | 7,7 |
| 2014 | 6.065 | -0,2 |
| 2013 | 6.076 | 0,4 |
| 2012 | 6.054 | -1,3 |
| 2011 | 6.131 | -0,7 |
| 2010 | 6.172 | -0,2 |
| 2009 | 6.182 | 10,9 |
| 2008 | 5.572 | -1,4 |
| 2007 | 5.652 | - |
Gazi Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Gazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Gazi Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.767, sandığa gidenlerin oranı %77,6. En çok oyu %70,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %23,3 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 2.541 | 70,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 840 | 23,3 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 74 | 2,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 43 | 1,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 18 | 0,5 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 14 | 0,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 13 | 0,4 |
| Cafer Güneş | SAADET | 10 | 0,3 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 9 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 9 | 0,2 |
| Diğer (9) | 39 | 1,1 |
Polatlı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.767, sandığa gidenlerin oranı %77,7. En çok oyu %53,4 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı, ikinci sırada %35,7 ile Levent Çağlancı (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mürsel Yıldızkaya | CHP | 1.908 | 53,4 |
| Levent Çağlancı | MHP | 1.276 | 35,7 |
| Yusuf Hamdemir | YENİDEN REFAH | 147 | 4,1 |
| Sadık Serhat Uğurlu | DEVA PARTİSİ | 74 | 2,1 |
| Hüseyin Özlük | İYİ PARTİ | 62 | 1,7 |
| Nasuh Reşat Ayar | SAADET | 24 | 0,7 |
| Özkan Çelik | MEMLEKET | 20 | 0,6 |
| Ogün Eratalay | TKP | 12 | 0,3 |
| Çağlayan Onaran | Bağımsız | 11 | 0,3 |
| Şaban Tekin | MİLLİ YOL | 10 | 0,3 |
| Diğer (7) | 30 | 0,8 |
Polatlı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.767, sandığa gidenlerin oranı %77,6. En çok oyu %55,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,8 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.978 | 55,4 |
| MHP | 1.135 | 31,8 |
| YENİDEN REFAH | 159 | 4,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 72 | 2,0 |
| İYİ PARTİ | 65 | 1,8 |
| DEVA PARTİSİ | 47 | 1,3 |
| SAADET | 32 | 0,9 |
| MEMLEKET | 13 | 0,4 |
| TKP | 11 | 0,3 |
| BTP | 10 | 0,3 |
| Diğer (8) | 51 | 1,4 |
Gazi Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Gazi Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.828, sandığa gidenlerin oranı %88,9. En çok oyu %51,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %38,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.178 | 51,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.618 | 38,4 |
| Sinan Oğan | 409 | 9,7 |
| Muharrem İnce | 13 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.834, sandığa gidenlerin oranı %85,2. En çok oyu %57,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %42,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.340 | 57,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.718 | 42,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.828, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %30,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %24,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.295 | 30,8 |
| AK PARTİ | 1.029 | 24,4 |
| İYİ PARTİ | 776 | 18,4 |
| MHP | 499 | 11,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 199 | 4,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 108 | 2,6 |
| YENİDEN REFAH | 99 | 2,4 |
| BBP | 58 | 1,4 |
| MEMLEKET | 51 | 1,2 |
| AP | 10 | 0,2 |
| Diğer (12) | 49 | 1,2 |