Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Polatlı, Ankara)
Ankara ili Polatlı ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 9.843 kişi (TÜİK).
Cumhuriyet Mahallesi, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Polatlı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.843 kişidir. 2007 yılında 15.831 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %37,8 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,8 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.843 kişidir. 2007 yılında 15.831 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %37,8 azaldı.
Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 9.843 | -2,4 |
| 2021 | 10.080 | -3,1 |
| 2020 | 10.404 | -2,6 |
| 2019 | 10.683 | -0,7 |
| 2018 | 10.755 | -11,0 |
| 2017 | 12.082 | -4,7 |
| 2016 | 12.681 | -2,4 |
| 2015 | 12.998 | -1,6 |
| 2014 | 13.207 | -4,8 |
| 2013 | 13.875 | -8,3 |
| 2012 | 15.136 | 1,1 |
| 2011 | 14.966 | -2,3 |
| 2010 | 15.312 | -3,7 |
| 2009 | 15.896 | 8,1 |
| 2008 | 14.710 | -7,1 |
| 2007 | 15.831 | - |
Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.618, sandığa gidenlerin oranı %69,7. En çok oyu %66,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %25,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 3.376 | 66,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.303 | 25,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 188 | 3,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 45 | 0,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 37 | 0,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 28 | 0,6 |
| Cafer Güneş | SAADET | 27 | 0,5 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 14 | 0,3 |
| Salih Koç | MİLLET | 11 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 9 | 0,2 |
| Diğer (12) | 39 | 0,8 |
Polatlı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.618, sandığa gidenlerin oranı %69,7. En çok oyu %50,8 ile Mürsel Yıldızkaya (CHP) aldı, ikinci sırada %36,7 ile Levent Çağlancı (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mürsel Yıldızkaya | CHP | 2.561 | 50,8 |
| Levent Çağlancı | MHP | 1.849 | 36,7 |
| Yusuf Hamdemir | YENİDEN REFAH | 317 | 6,3 |
| Hüseyin Özlük | İYİ PARTİ | 105 | 2,1 |
| Sadık Serhat Uğurlu | DEVA PARTİSİ | 56 | 1,1 |
| Nasuh Reşat Ayar | SAADET | 48 | 0,9 |
| Çağlayan Onaran | Bağımsız | 18 | 0,4 |
| Özkan Çelik | MEMLEKET | 14 | 0,3 |
| Şaban Tekin | MİLLİ YOL | 14 | 0,3 |
| Abdulvahap Koyuncu | HÜDA PAR | 13 | 0,3 |
| Diğer (7) | 46 | 0,9 |
Polatlı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 7.618, sandığa gidenlerin oranı %69,6. En çok oyu %52,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %33,4 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.648 | 52,7 |
| MHP | 1.678 | 33,4 |
| YENİDEN REFAH | 302 | 6,0 |
| İYİ PARTİ | 124 | 2,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 59 | 1,2 |
| DEVA PARTİSİ | 47 | 0,9 |
| SAADET | 46 | 0,9 |
| BTP | 23 | 0,5 |
| MİLLİ YOL | 21 | 0,4 |
| HÜDA PAR | 15 | 0,3 |
| Diğer (8) | 60 | 1,2 |
Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.756, sandığa gidenlerin oranı %83,8. En çok oyu %47,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.031 | 47,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.826 | 44,4 |
| Sinan Oğan | 475 | 7,5 |
| Muharrem İnce | 36 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.762, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %50,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %49,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.122 | 50,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.007 | 49,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.756, sandığa gidenlerin oranı %83,8. En çok oyu %33,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.096 | 33,5 |
| CHP | 1.629 | 26,0 |
| İYİ PARTİ | 756 | 12,1 |
| MHP | 658 | 10,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 323 | 5,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 243 | 3,9 |
| YENİDEN REFAH | 184 | 2,9 |
| BBP | 88 | 1,4 |
| MEMLEKET | 64 | 1,0 |
| GENÇPARTİ | 30 | 0,5 |
| Diğer (15) | 104 | 1,7 |