Gazipaşa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Orhaneli, Bursa)
Bursa ili Orhaneli ilçesine bağlı Gazipaşa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.468 kişi (TÜİK).
Gazipaşa Mahallesi, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Gazipaşa Mahallesi'nin haritası, Orhaneli ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Gazipaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.468 kişidir. 2007 yılında 1.918 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,5 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,1 ile Mümtaz Aslan (İYİ PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Gazipaşa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Gazipaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.468 kişidir. 2007 yılında 1.918 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %23,5 azaldı.
Gazipaşa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Gazipaşa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.468 | 0,5 |
| 2021 | 1.460 | -4,7 |
| 2020 | 1.532 | -4,7 |
| 2019 | 1.607 | -2,8 |
| 2018 | 1.653 | -2,7 |
| 2017 | 1.699 | 0,2 |
| 2016 | 1.696 | 0,5 |
| 2015 | 1.688 | -6,8 |
| 2014 | 1.811 | -0,8 |
| 2013 | 1.825 | 2,0 |
| 2012 | 1.790 | -1,8 |
| 2011 | 1.822 | -1,5 |
| 2010 | 1.850 | -3,2 |
| 2009 | 1.912 | -1,1 |
| 2008 | 1.933 | 0,8 |
| 2007 | 1.918 | - |
Gazipaşa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Gazipaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Gazipaşa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.148, sandığa gidenlerin oranı %88,3. En çok oyu %42,0 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %37,6 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 394 | 42,0 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 353 | 37,6 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 144 | 15,3 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 18 | 1,9 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 9 | 1,0 |
| İkram Akkaya | SAADET | 8 | 0,8 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 2 | 0,2 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 2 | 0,2 |
| Mustafa Enver Yılmaz | VATAN PARTİSİ | 2 | 0,2 |
| Mahmut Bayram | DSP | 1 | 0,1 |
| Diğer (5) | 5 | 0,6 |
Orhaneli Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.148, sandığa gidenlerin oranı %88,3. En çok oyu %46,1 ile Mümtaz Aslan (İYİ PARTİ) aldı, ikinci sırada %37,1 ile Ali Osman Tayır (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mümtaz Aslan | İYİ PARTİ | 433 | 46,1 |
| Ali Osman Tayır | AK PARTİ | 348 | 37,1 |
| Vildan Koç | CHP | 67 | 7,1 |
| Sedat Mestan | Bağımsız | 61 | 6,5 |
| Hüseyin Acar | YENİDEN REFAH | 11 | 1,2 |
| Ömer Din | SAADET | 8 | 0,8 |
| Muhammed Ufukcan Kaçmaz | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,4 |
| Tuncay Yont | HÜDA PAR | 2 | 0,2 |
| Aslan İnceyürek | VATAN PARTİSİ | 2 | 0,2 |
| Cihan Özen | DSP | 1 | 0,1 |
| Diğer (2) | 2 | 0,2 |
Orhaneli Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.148, sandığa gidenlerin oranı %88,3. En çok oyu %41,4 ile İYİ PARTİ aldı, ikinci sırada %36,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| İYİ PARTİ | 387 | 41,4 |
| AK PARTİ | 343 | 36,6 |
| CHP | 128 | 13,7 |
| YENİDEN REFAH | 26 | 2,8 |
| BÜYÜK BİRLİK | 16 | 1,7 |
| SAADET | 14 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 8 | 0,8 |
| BTP | 6 | 0,6 |
| VATAN PARTİSİ | 5 | 0,5 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,1 |
| Diğer (2) | 2 | 0,2 |
Gazipaşa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Gazipaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.151, sandığa gidenlerin oranı %92,1. En çok oyu %46,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %43,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 474 | 46,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 447 | 43,6 |
| Sinan Oğan | 99 | 9,7 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.151, sandığa gidenlerin oranı %89,4. En çok oyu %51,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %48,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 512 | 51,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 486 | 48,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.151, sandığa gidenlerin oranı %92,1. En çok oyu %32,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,7 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 325 | 32,0 |
| İYİ PARTİ | 251 | 24,7 |
| CHP | 208 | 20,4 |
| MHP | 108 | 10,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 33 | 3,2 |
| YENİDEN REFAH | 25 | 2,5 |
| MEMLEKET | 10 | 1,0 |
| VATAN PARTİSİ | 10 | 1,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 9 | 0,9 |
| TİP | 7 | 0,7 |
| Diğer (7) | 16 | 1,6 |