Esentepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Orhaneli, Bursa)
Bursa ili Orhaneli ilçesine bağlı Esentepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 996 kişi (TÜİK).
Esentepe Mahallesi, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Esentepe Mahallesi'nin haritası, Orhaneli ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 996 kişidir. 2007 yılında 933 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %49,7 ile Mümtaz Aslan (İYİ PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Esentepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Esentepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 996 kişidir. 2007 yılında 933 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %6,8 arttı.
Esentepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Esentepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 996 | -4,0 |
| 2021 | 1.037 | 3,7 |
| 2020 | 1.000 | -4,1 |
| 2019 | 1.043 | 3,9 |
| 2018 | 1.004 | -0,4 |
| 2017 | 1.008 | 2,1 |
| 2016 | 987 | -2,1 |
| 2015 | 1.008 | 1,2 |
| 2014 | 996 | -3,4 |
| 2013 | 1.031 | 1,9 |
| 2012 | 1.012 | -3,0 |
| 2011 | 1.043 | 2,3 |
| 2010 | 1.020 | -2,9 |
| 2009 | 1.051 | 7,9 |
| 2008 | 974 | 4,4 |
| 2007 | 933 | - |
Esentepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Esentepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 705, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %39,0 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %35,3 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 223 | 39,0 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 202 | 35,3 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 110 | 19,2 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 19 | 3,3 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 5 | 0,9 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 2 | 0,3 |
| Hasan Aydın | BTP | 2 | 0,3 |
| İkram Akkaya | SAADET | 2 | 0,3 |
| Mahmut Bayram | DSP | 1 | 0,2 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 1 | 0,2 |
| Diğer (5) | 5 | 0,9 |
Orhaneli Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 705, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %49,7 ile Mümtaz Aslan (İYİ PARTİ) aldı, ikinci sırada %39,2 ile Ali Osman Tayır (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mümtaz Aslan | İYİ PARTİ | 292 | 49,7 |
| Ali Osman Tayır | AK PARTİ | 230 | 39,2 |
| Vildan Koç | CHP | 19 | 3,2 |
| Sedat Mestan | Bağımsız | 19 | 3,2 |
| Hüseyin Acar | YENİDEN REFAH | 9 | 1,5 |
| Aslan İnceyürek | VATAN PARTİSİ | 4 | 0,7 |
| Yüksel Esen | DP | 3 | 0,5 |
| Emirhan Kayan | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,5 |
| Ömer Din | SAADET | 3 | 0,5 |
| Muhammed Ufukcan Kaçmaz | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Diğer (2) | 3 | 0,5 |
Orhaneli Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 705, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %45,2 ile İYİ PARTİ aldı, ikinci sırada %36,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| İYİ PARTİ | 264 | 45,2 |
| AK PARTİ | 214 | 36,6 |
| CHP | 54 | 9,2 |
| YENİDEN REFAH | 19 | 3,2 |
| BÜYÜK BİRLİK | 9 | 1,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 6 | 1,0 |
| VATAN PARTİSİ | 4 | 0,7 |
| DP | 3 | 0,5 |
| SAADET | 3 | 0,5 |
| DSP | 2 | 0,3 |
| Diğer (4) | 6 | 1,0 |
Esentepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Esentepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 699, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %56,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %34,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 343 | 56,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 209 | 34,5 |
| Sinan Oğan | 48 | 7,9 |
| Muharrem İnce | 5 | 0,8 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 701, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %61,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 370 | 61,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 233 | 38,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 699, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %42,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %18,7 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 254 | 42,4 |
| İYİ PARTİ | 112 | 18,7 |
| CHP | 96 | 16,0 |
| MHP | 56 | 9,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 26 | 4,3 |
| YENİDEN REFAH | 17 | 2,8 |
| BBP | 8 | 1,3 |
| MEMLEKET | 6 | 1,0 |
| HAK-PAR | 4 | 0,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 3 | 0,5 |
| Diğer (5) | 8 | 1,3 |