300 Evler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Orhaneli, Bursa)
Bursa ili Orhaneli ilçesine bağlı 300 Evler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 921 kişi (TÜİK).
300 Evler Mahallesi, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada 300 Evler Mahallesi'nin haritası, Orhaneli ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre 300 Evler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 921 kişidir. 2007 yılında 1.128 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,4 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %42,8 ile Ali Osman Tayır (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
300 Evler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre 300 Evler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 921 kişidir. 2007 yılında 1.128 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %18,4 azaldı.
300 Evler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre 300 Evler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 921 | -3,0 |
| 2021 | 949 | 1,2 |
| 2020 | 938 | -5,3 |
| 2019 | 990 | -2,0 |
| 2018 | 1.010 | 0,1 |
| 2017 | 1.009 | 0,6 |
| 2016 | 1.003 | -2,9 |
| 2015 | 1.033 | -6,9 |
| 2014 | 1.109 | 1,2 |
| 2013 | 1.096 | -0,5 |
| 2012 | 1.101 | 0,5 |
| 2011 | 1.095 | 0,0 |
| 2010 | 1.095 | -5,1 |
| 2009 | 1.154 | 5,4 |
| 2008 | 1.095 | -2,9 |
| 2007 | 1.128 | - |
300 Evler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 300 Evler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca 300 Evler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 726, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %40,4 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %40,1 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 246 | 40,4 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 244 | 40,1 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 81 | 13,3 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 13 | 2,1 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 10 | 1,6 |
| İkram Akkaya | SAADET | 7 | 1,1 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 4 | 0,7 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 2 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,2 |
Orhaneli Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 726, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %42,8 ile Ali Osman Tayır (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,0 ile Mümtaz Aslan (İYİ PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ali Osman Tayır | AK PARTİ | 254 | 42,8 |
| Mümtaz Aslan | İYİ PARTİ | 243 | 41,0 |
| Sedat Mestan | Bağımsız | 37 | 6,2 |
| Vildan Koç | CHP | 36 | 6,1 |
| Hüseyin Acar | YENİDEN REFAH | 7 | 1,2 |
| Süleyman Dinç | BTP | 5 | 0,8 |
| Muhammed Ufukcan Kaçmaz | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,7 |
| Ömer Din | SAADET | 3 | 0,5 |
| Aslan İnceyürek | VATAN PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Tuncay Yont | HÜDA PAR | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Orhaneli Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 726, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %42,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %36,6 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 248 | 42,2 |
| İYİ PARTİ | 215 | 36,6 |
| CHP | 64 | 10,9 |
| BÜYÜK BİRLİK | 14 | 2,4 |
| YENİDEN REFAH | 14 | 2,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 14 | 2,4 |
| SAADET | 9 | 1,5 |
| BTP | 3 | 0,5 |
| VATAN PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| DSP | 1 | 0,2 |
| Diğer (3) | 3 | 0,5 |
300 Evler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda 300 Evler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 742, sandığa gidenlerin oranı %90,2. En çok oyu %52,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 340 | 52,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 256 | 39,4 |
| Sinan Oğan | 48 | 7,4 |
| Muharrem İnce | 6 | 0,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 742, sandığa gidenlerin oranı %88,1. En çok oyu %56,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 356 | 56,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 275 | 43,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 742, sandığa gidenlerin oranı %90,2. En çok oyu %35,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %19,2 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 230 | 35,3 |
| İYİ PARTİ | 125 | 19,2 |
| CHP | 115 | 17,7 |
| MHP | 83 | 12,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 25 | 3,8 |
| YENİDEN REFAH | 22 | 3,4 |
| MEMLEKET | 9 | 1,4 |
| BBP | 7 | 1,1 |
| TİP | 5 | 0,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 4 | 0,6 |
| Diğer (7) | 17 | 2,6 |