Güventepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Güventepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 11.967 kişi (TÜİK).
Güventepe Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Güventepe Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Güventepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.967 kişidir. 2007 yılında 6.771 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %76,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %45,8 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,391 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 11.967 |
Güventepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Güventepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 11.967 kişidir. 2007 yılında 6.771 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %76,7 arttı.
Güventepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Güventepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 11.967 | 1,3 |
| 2021 | 11.816 | 1,2 |
| 2020 | 11.677 | 3,6 |
| 2019 | 11.275 | 7,8 |
| 2018 | 10.463 | 2,7 |
| 2017 | 10.192 | 7,3 |
| 2016 | 9.501 | 7,2 |
| 2015 | 8.865 | 14,5 |
| 2014 | 7.742 | 6,6 |
| 2013 | 7.262 | 4,3 |
| 2012 | 6.960 | -1,5 |
| 2011 | 7.068 | -0,9 |
| 2010 | 7.129 | -0,9 |
| 2009 | 7.195 | 3,4 |
| 2008 | 6.961 | 2,8 |
| 2007 | 6.771 | - |
Güventepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Güventepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Güventepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.780, sandığa gidenlerin oranı %79,4. En çok oyu %49,8 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %42,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 3.352 | 49,8 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.836 | 42,2 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 201 | 3,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 145 | 2,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 57 | 0,8 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 38 | 0,6 |
| Cafer Güneş | SAADET | 30 | 0,5 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 18 | 0,3 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 12 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,2 |
| Diğer (8) | 26 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 8.780, sandığa gidenlerin oranı %79,5. En çok oyu %45,8 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %44,4 ile Fethi Yaşar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 3.069 | 45,8 |
| Fethi Yaşar | CHP | 2.976 | 44,4 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 242 | 3,6 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 186 | 2,8 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 103 | 1,5 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 36 | 0,5 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 20 | 0,3 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 12 | 0,2 |
| Hakan Bulut | TKP | 10 | 0,1 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 10 | 0,1 |
| Diğer (9) | 35 | 0,5 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 8.780, sandığa gidenlerin oranı %79,4. En çok oyu %45,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %40,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.008 | 45,2 |
| CHP | 2.662 | 40,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 341 | 5,1 |
| YENİDEN REFAH | 256 | 3,8 |
| İYİ PARTİ | 166 | 2,5 |
| SAADET | 50 | 0,8 |
| DEM Parti | 42 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 21 | 0,3 |
| BTP | 18 | 0,3 |
| TİP | 17 | 0,3 |
| Diğer (12) | 77 | 1,2 |
Güventepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Güventepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.941, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %56,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.524 | 56,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.888 | 35,8 |
| Sinan Oğan | 635 | 7,9 |
| Muharrem İnce | 16 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.946, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %60,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.675 | 60,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.112 | 40,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 8.941, sandığa gidenlerin oranı %91,6. En çok oyu %39,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %20,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.161 | 39,1 |
| CHP | 1.627 | 20,1 |
| İYİ PARTİ | 1.045 | 12,9 |
| MHP | 989 | 12,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 327 | 4,0 |
| YENİDEN REFAH | 277 | 3,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 168 | 2,1 |
| MEMLEKET | 113 | 1,4 |
| TİP | 113 | 1,4 |
| BBP | 94 | 1,2 |
| Diğer (14) | 98 | 1,2 |