Mustafa Kemal Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Mustafa Kemal Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 38.092 kişi (TÜİK).
Mustafa Kemal Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Mustafa Kemal Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Mustafa Kemal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 38.092 kişidir. 2007 yılında 6.284 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %506,2 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %44,8 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Mustafa Kemal Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Mustafa Kemal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 38.092 kişidir. 2007 yılında 6.284 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %506,2 arttı.
Mustafa Kemal Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Mustafa Kemal Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 38.092 | 6,2 |
| 2021 | 35.880 | 7,4 |
| 2020 | 33.402 | 10,6 |
| 2019 | 30.206 | 11,8 |
| 2018 | 27.006 | 11,2 |
| 2017 | 24.291 | 20,4 |
| 2016 | 20.179 | 18,3 |
| 2015 | 17.062 | 21,2 |
| 2014 | 14.076 | 25,3 |
| 2013 | 11.232 | 20,6 |
| 2012 | 9.315 | 11,7 |
| 2011 | 8.337 | 9,5 |
| 2010 | 7.613 | 13,5 |
| 2009 | 6.710 | 9,3 |
| 2008 | 6.139 | -2,3 |
| 2007 | 6.284 | - |
Mustafa Kemal Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Mustafa Kemal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Mustafa Kemal Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 27.379, sandığa gidenlerin oranı %76,2. En çok oyu %46,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %40,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 9.387 | 46,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 8.230 | 40,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 1.208 | 6,0 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 447 | 2,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 334 | 1,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 262 | 1,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 118 | 0,6 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 42 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 25 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 25 | 0,1 |
| Diğer (14) | 95 | 0,4 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 27.379, sandığa gidenlerin oranı %76,3. En çok oyu %44,8 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %29,2 ile Veysel Alkan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Murat Ercan | AK PARTİ | 9.025 | 44,8 |
| Veysel Alkan | CHP | 5.879 | 29,2 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 2.138 | 10,6 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 1.437 | 7,1 |
| Nevroz Bulak | DEM Parti | 587 | 2,9 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 472 | 2,3 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 164 | 0,8 |
| Öztürk Korkmaz | SAADET | 146 | 0,7 |
| Ziya Kirzuk | MEMLEKET | 41 | 0,2 |
| Muzaffer Ademi | BTP | 39 | 0,2 |
| Diğer (13) | 230 | 1,1 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 27.379, sandığa gidenlerin oranı %76,3. En çok oyu %43,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %31,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 8.726 | 43,7 |
| CHP | 6.243 | 31,2 |
| YENİDEN REFAH | 1.605 | 8,0 |
| İYİ PARTİ | 1.343 | 6,7 |
| DEM Parti | 667 | 3,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 609 | 3,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 233 | 1,2 |
| SAADET | 172 | 0,9 |
| MEMLEKET | 72 | 0,4 |
| BTP | 59 | 0,3 |
| Diğer (12) | 255 | 1,3 |
Mustafa Kemal Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Mustafa Kemal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 26.674, sandığa gidenlerin oranı %91,2. En çok oyu %61,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 14.841 | 61,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.066 | 29,4 |
| Sinan Oğan | 2.008 | 8,4 |
| Muharrem İnce | 76 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 26.692, sandığa gidenlerin oranı %86,2. En çok oyu %66,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 15.038 | 66,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.681 | 33,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 26.674, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %42,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %13,7 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 10.164 | 42,5 |
| MHP | 3.268 | 13,7 |
| CHP | 3.162 | 13,2 |
| İYİ PARTİ | 2.306 | 9,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1.439 | 6,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 995 | 4,2 |
| YENİDEN REFAH | 881 | 3,7 |
| BBP | 630 | 2,6 |
| MEMLEKET | 273 | 1,1 |
| TİP | 248 | 1,0 |
| Diğer (17) | 323 | 1,4 |