Ostim Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Ostim Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.553 kişi (TÜİK).
Ostim Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ostim Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ostim Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.553 kişidir. 2013 yılında 5.016 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %29,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,2 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,422 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 3.553 |
Ostim Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ostim Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.553 kişidir. 2013 yılında 5.016 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %29,2 azaldı.
Ostim Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Ostim Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.553 | 0,0 |
| 2021 | 3.552 | 0,7 |
| 2020 | 3.529 | 2,7 |
| 2019 | 3.435 | -35,4 |
| 2018 | 5.315 | -1,0 |
| 2017 | 5.371 | 4,6 |
| 2016 | 5.135 | 0,4 |
| 2015 | 5.114 | 2,3 |
| 2014 | 5.000 | -0,3 |
| 2013 | 5.016 | - |
Ostim Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ostim Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ostim Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.084, sandığa gidenlerin oranı %81,4. En çok oyu %54,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %37,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.727 | 54,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.207 | 37,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 119 | 3,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 53 | 1,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 26 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 18 | 0,6 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 16 | 0,5 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 4 | 0,1 |
| Salih Koç | MİLLET | 4 | 0,1 |
| Diğer (8) | 11 | 0,3 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.084, sandığa gidenlerin oranı %81,4. En çok oyu %50,2 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %39,4 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 1.611 | 50,2 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 1.264 | 39,4 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 124 | 3,9 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 85 | 2,6 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 40 | 1,2 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 30 | 0,9 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 14 | 0,4 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 11 | 0,3 |
| Hakan Bulut | TKP | 5 | 0,2 |
| Hadiye Kemeç | YTP | 4 | 0,1 |
| Diğer (8) | 20 | 0,6 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.084, sandığa gidenlerin oranı %81,4. En çok oyu %45,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %39,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.468 | 45,8 |
| AK PARTİ | 1.272 | 39,6 |
| YENİDEN REFAH | 150 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 131 | 4,1 |
| İYİ PARTİ | 56 | 1,8 |
| SAADET | 38 | 1,2 |
| DEVA PARTİSİ | 27 | 0,8 |
| DEM Parti | 24 | 0,8 |
| TİP | 11 | 0,3 |
| BTP | 6 | 0,2 |
| Diğer (9) | 26 | 0,8 |
Ostim Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ostim Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.120, sandığa gidenlerin oranı %91,9. En çok oyu %49,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.846 | 49,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.645 | 44,0 |
| Sinan Oğan | 237 | 6,3 |
| Muharrem İnce | 11 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.125, sandığa gidenlerin oranı %89,4. En çok oyu %51,8 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %48,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.883 | 51,8 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.755 | 48,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.120, sandığa gidenlerin oranı %92,2. En çok oyu %34,7 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,7 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.297 | 34,7 |
| CHP | 1.000 | 26,7 |
| İYİ PARTİ | 486 | 13,0 |
| MHP | 346 | 9,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 140 | 3,7 |
| YENİDEN REFAH | 128 | 3,4 |
| TİP | 92 | 2,5 |
| BBP | 78 | 2,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 67 | 1,8 |
| MEMLEKET | 36 | 1,0 |
| Diğer (12) | 42 | 1,1 |