Sarıkaya Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Şereflikoçhisar, Ankara)
Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Sarıkaya Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 719 kişi (TÜİK).
Sarıkaya Mahallesi, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Sarıkaya Mahallesi'nin haritası, Şereflikoçhisar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Sarıkaya Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 719 kişidir. 2007 yılında 980 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %71,0 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,788 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 719 |
Sarıkaya Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Sarıkaya Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 719 kişidir. 2007 yılında 980 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,6 azaldı.
Sarıkaya Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Sarıkaya Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 719 | 4,2 |
| 2021 | 690 | -0,3 |
| 2020 | 692 | -0,4 |
| 2019 | 695 | 1,9 |
| 2018 | 682 | -3,9 |
| 2017 | 710 | -1,3 |
| 2016 | 719 | -11,3 |
| 2015 | 811 | 2,1 |
| 2014 | 794 | -9,5 |
| 2013 | 877 | -8,4 |
| 2012 | 957 | -4,0 |
| 2011 | 997 | 5,8 |
| 2010 | 942 | -3,6 |
| 2009 | 977 | -1,2 |
| 2008 | 989 | 0,9 |
| 2007 | 980 | - |
Sarıkaya Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Sarıkaya Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Sarıkaya Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 551, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %72,7 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %21,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 298 | 72,7 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 89 | 21,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 10 | 2,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 4 | 1,0 |
| Figen Topal | TKH | 3 | 0,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 2 | 0,5 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,2 |
Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 551, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %71,0 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı, ikinci sırada %19,3 ile Memiş Çelik (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Koçak | CHP | 287 | 71,0 |
| Memiş Çelik | AK PARTİ | 78 | 19,3 |
| Muhammet Doğan | YENİDEN REFAH | 23 | 5,7 |
| Mahmut Celal Ünsal | MEMLEKET | 4 | 1,0 |
| Mustafa Erbek | DEM Parti | 3 | 0,7 |
| Avni Yıldırım | İYİ PARTİ | 2 | 0,5 |
| Fatma Kübra Güler | BTP | 2 | 0,5 |
| Turan Kayalar | Bağımsız | 2 | 0,5 |
| Beyhan Güler Yılmaz | GELECEK PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Önder İldeş | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Şereflikoçhisar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 551, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %67,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %21,6 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 274 | 67,2 |
| AK PARTİ | 88 | 21,6 |
| YENİDEN REFAH | 21 | 5,2 |
| MEMLEKET | 7 | 1,7 |
| DEVA PARTİSİ | 7 | 1,7 |
| İYİ PARTİ | 3 | 0,7 |
| BTP | 2 | 0,5 |
| GELECEK PARTİSİ | 2 | 0,5 |
| TKP | 1 | 0,2 |
| TKH | 1 | 0,2 |
| Diğer (2) | 2 | 0,5 |
Sarıkaya Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Sarıkaya Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 570, sandığa gidenlerin oranı %84,6. En çok oyu %49,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 224 | 49,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 204 | 44,8 |
| Sinan Oğan | 22 | 4,8 |
| Muharrem İnce | 5 | 1,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 572, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %54,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %45,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 246 | 54,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 209 | 45,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 570, sandığa gidenlerin oranı %84,6. En çok oyu %35,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %30,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 161 | 35,5 |
| AK PARTİ | 136 | 30,0 |
| İYİ PARTİ | 54 | 11,9 |
| MHP | 48 | 10,6 |
| YENİDEN REFAH | 12 | 2,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 12 | 2,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 10 | 2,2 |
| MEMLEKET | 3 | 0,7 |
| BBP | 3 | 0,7 |
| TKP | 1 | 0,2 |
| Diğer (4) | 4 | 0,9 |