İstiklal Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Şereflikoçhisar, Ankara)
Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesine bağlı İstiklal Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 4.348 kişi (TÜİK).
İstiklal Mahallesi, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada İstiklal Mahallesi'nin haritası, Şereflikoçhisar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.348 kişidir. 2007 yılında 3.415 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %60,9 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,736 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 4.348 |
İstiklal Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre İstiklal Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 4.348 kişidir. 2007 yılında 3.415 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %27,3 arttı.
İstiklal Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre İstiklal Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 4.348 | 4,6 |
| 2021 | 4.157 | 2,2 |
| 2020 | 4.067 | -0,7 |
| 2019 | 4.096 | 2,7 |
| 2018 | 3.989 | -1,1 |
| 2017 | 4.035 | 0,2 |
| 2016 | 4.028 | 3,4 |
| 2015 | 3.894 | 3,4 |
| 2014 | 3.767 | 2,6 |
| 2013 | 3.670 | -1,0 |
| 2012 | 3.706 | 0,9 |
| 2011 | 3.672 | -1,8 |
| 2010 | 3.741 | 3,8 |
| 2009 | 3.604 | 6,2 |
| 2008 | 3.395 | -0,6 |
| 2007 | 3.415 | - |
İstiklal Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca İstiklal Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.081, sandığa gidenlerin oranı %73,1. En çok oyu %63,9 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %29,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.385 | 63,9 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 642 | 29,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 70 | 3,2 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 13 | 0,6 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 13 | 0,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 11 | 0,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 10 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 7 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 5 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 3 | 0,1 |
| Diğer (7) | 10 | 0,5 |
Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.081, sandığa gidenlerin oranı %73,1. En çok oyu %60,9 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı, ikinci sırada %26,5 ile Memiş Çelik (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Koçak | CHP | 1.306 | 60,9 |
| Memiş Çelik | AK PARTİ | 569 | 26,5 |
| Muhammet Doğan | YENİDEN REFAH | 193 | 9,0 |
| Avni Yıldırım | İYİ PARTİ | 16 | 0,8 |
| Önder İldeş | DEVA PARTİSİ | 12 | 0,6 |
| Mahmut Celal Ünsal | MEMLEKET | 10 | 0,5 |
| Mustafa Erbek | DEM Parti | 10 | 0,5 |
| Fahri Tuna | ZAFER PARTİSİ | 9 | 0,4 |
| Beyhan Güler Yılmaz | GELECEK PARTİSİ | 6 | 0,3 |
| Cemal Kişi | HÜDA PAR | 5 | 0,2 |
| Diğer (5) | 9 | 0,4 |
Şereflikoçhisar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.081, sandığa gidenlerin oranı %73,1. En çok oyu %57,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %28,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.224 | 57,4 |
| AK PARTİ | 614 | 28,8 |
| YENİDEN REFAH | 172 | 8,1 |
| DEVA PARTİSİ | 55 | 2,6 |
| İYİ PARTİ | 29 | 1,4 |
| MEMLEKET | 11 | 0,5 |
| GELECEK PARTİSİ | 7 | 0,3 |
| BÜYÜK BİRLİK | 6 | 0,3 |
| HÜDA PAR | 4 | 0,2 |
| BTP | 3 | 0,1 |
| Diğer (4) | 7 | 0,3 |
İstiklal Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda İstiklal Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.196, sandığa gidenlerin oranı %82,8. En çok oyu %54,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.416 | 54,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 997 | 38,3 |
| Sinan Oğan | 169 | 6,5 |
| Muharrem İnce | 21 | 0,8 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.199, sandığa gidenlerin oranı %78,6. En çok oyu %58,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.451 | 58,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.029 | 41,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.196, sandığa gidenlerin oranı %82,8. En çok oyu %35,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 923 | 35,9 |
| CHP | 593 | 23,1 |
| MHP | 404 | 15,7 |
| İYİ PARTİ | 324 | 12,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 77 | 3,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 69 | 2,7 |
| YENİDEN REFAH | 52 | 2,0 |
| MEMLEKET | 41 | 1,6 |
| BBP | 21 | 0,8 |
| AP | 6 | 0,2 |
| Diğer (9) | 21 | 0,8 |