Şevketiye Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mustafakemalpaşa, Bursa)
Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Şevketiye Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.226 kişi (TÜİK).
Şevketiye Mahallesi, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şevketiye Mahallesi'nin haritası, Mustafakemalpaşa ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şevketiye Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.226 kişidir. 2007 yılında 1.648 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %25,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %58,2 ile Şükrü Erdem (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,168 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 1.226 |
Şevketiye Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şevketiye Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.226 kişidir. 2007 yılında 1.648 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %25,6 azaldı.
Şevketiye Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şevketiye Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.226 | 0,2 |
| 2021 | 1.224 | -2,2 |
| 2020 | 1.251 | -4,9 |
| 2019 | 1.315 | -2,0 |
| 2018 | 1.342 | -1,9 |
| 2017 | 1.368 | -3,5 |
| 2016 | 1.418 | -2,3 |
| 2015 | 1.452 | 1,8 |
| 2014 | 1.427 | -4,3 |
| 2013 | 1.491 | -5,0 |
| 2012 | 1.569 | -3,7 |
| 2011 | 1.629 | -1,7 |
| 2010 | 1.658 | 0,5 |
| 2009 | 1.650 | 0,4 |
| 2008 | 1.643 | -0,3 |
| 2007 | 1.648 | - |
Şevketiye Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şevketiye Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şevketiye Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 967, sandığa gidenlerin oranı %80,8. En çok oyu %59,1 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %31,0 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 440 | 59,1 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 231 | 31,0 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 28 | 3,8 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 13 | 1,7 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 12 | 1,6 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 8 | 1,1 |
| İkram Akkaya | SAADET | 5 | 0,7 |
| Abdurrahman Önder | MİLLET | 2 | 0,3 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 1 | 0,1 |
| Diğer (3) | 3 | 0,4 |
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 967, sandığa gidenlerin oranı %80,9. En çok oyu %58,2 ile Şükrü Erdem (CHP) aldı, ikinci sırada %25,7 ile Ahmet Beygirci (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şükrü Erdem | CHP | 435 | 58,2 |
| Ahmet Beygirci | MHP | 192 | 25,7 |
| İsa Söğüt | İYİ PARTİ | 64 | 8,6 |
| Sedat Sevim | YENİDEN REFAH | 15 | 2,0 |
| Kemal Yıldrak | DEM Parti | 10 | 1,3 |
| Emine Güven | ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,8 |
| Özlem Bayraktar | DEVA PARTİSİ | 6 | 0,8 |
| Burak Gökmen | MEMLEKET | 4 | 0,5 |
| Hayati İbiş | DP | 3 | 0,4 |
| Ömer Taşdemir | MİLLET | 3 | 0,4 |
| Diğer (5) | 9 | 1,2 |
Mustafakemalpaşa Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 967, sandığa gidenlerin oranı %80,9. En çok oyu %55,7 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 411 | 55,7 |
| MHP | 191 | 25,9 |
| İYİ PARTİ | 77 | 10,4 |
| YENİDEN REFAH | 14 | 1,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 11 | 1,5 |
| SAADET | 9 | 1,2 |
| DEM Parti | 8 | 1,1 |
| MEMLEKET | 4 | 0,5 |
| DP | 4 | 0,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,3 |
| Diğer (5) | 7 | 1,0 |
Şevketiye Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şevketiye Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 986, sandığa gidenlerin oranı %89,0. En çok oyu %49,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 423 | 49,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 380 | 44,2 |
| Sinan Oğan | 53 | 6,2 |
| Muharrem İnce | 4 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 986, sandığa gidenlerin oranı %85,3. En çok oyu %53,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %46,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 440 | 53,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 383 | 46,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 986, sandığa gidenlerin oranı %89,0. En çok oyu %25,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 215 | 25,3 |
| CHP | 184 | 21,6 |
| İYİ PARTİ | 181 | 21,3 |
| MHP | 171 | 20,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 21 | 2,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 18 | 2,1 |
| MEMLEKET | 11 | 1,3 |
| GENÇPARTİ | 9 | 1,1 |
| TİP | 9 | 1,1 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 0,8 |
| Diğer (7) | 14 | 1,7 |