19 Mayıs Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı 19 Mayıs Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 18.261 kişi (TÜİK).
19 Mayıs Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada 19 Mayıs Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre 19 Mayıs Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.261 kişidir. 2007 yılında 20.792 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %12,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %38,3 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
19 Mayıs Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre 19 Mayıs Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.261 kişidir. 2007 yılında 20.792 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %12,2 azaldı.
19 Mayıs Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre 19 Mayıs Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 18.261 | -2,6 |
| 2021 | 18.751 | -4,4 |
| 2020 | 19.604 | -1,4 |
| 2019 | 19.890 | -1,7 |
| 2018 | 20.224 | -1,9 |
| 2017 | 20.613 | 0,3 |
| 2016 | 20.559 | -0,4 |
| 2015 | 20.642 | 0,1 |
| 2014 | 20.618 | -1,3 |
| 2013 | 20.894 | -0,6 |
| 2012 | 21.023 | -1,8 |
| 2011 | 21.416 | 0,0 |
| 2010 | 21.415 | 0,9 |
| 2009 | 21.230 | 0,4 |
| 2008 | 21.150 | 1,7 |
| 2007 | 20.792 | - |
19 Mayıs Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 19 Mayıs Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca 19 Mayıs Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 10.534, sandığa gidenlerin oranı %64,4. En çok oyu %38,4 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %27,1 ile Zeydan Karalar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 2.418 | 38,4 |
| Zeydan Karalar | CHP | 1.704 | 27,1 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 1.448 | 23,0 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 342 | 5,4 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 138 | 2,2 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 72 | 1,1 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 46 | 0,7 |
| Ethem Eke | MEMLEKET | 25 | 0,4 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 22 | 0,3 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 16 | 0,2 |
| Diğer (14) | 65 | 1,1 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 10.534, sandığa gidenlerin oranı %64,1. En çok oyu %38,3 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %26,9 ile İbrahim Kocaman (DEM Parti) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Nacar | AK PARTİ | 2.364 | 38,3 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 1.662 | 26,9 |
| Ali Demirçalı | CHP | 1.281 | 20,8 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 417 | 6,8 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 185 | 3,0 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 74 | 1,2 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 45 | 0,7 |
| Osman Söyler | SAADET | 26 | 0,4 |
| Aziz Kandemir | GELECEK PARTİSİ | 25 | 0,4 |
| Yavuz Altun | DEVA PARTİSİ | 20 | 0,3 |
| Diğer (11) | 69 | 1,1 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 10.534, sandığa gidenlerin oranı %64,1. En çok oyu %37,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,6 ile DEM Parti yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.299 | 37,5 |
| DEM Parti | 1.632 | 26,6 |
| CHP | 1.181 | 19,2 |
| HÜDA PAR | 440 | 7,2 |
| YENİDEN REFAH | 190 | 3,1 |
| DEVA PARTİSİ | 77 | 1,3 |
| DSP | 66 | 1,1 |
| İYİ PARTİ | 65 | 1,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 47 | 0,8 |
| SAADET | 33 | 0,5 |
| Diğer (11) | 104 | 1,7 |
19 Mayıs Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda 19 Mayıs Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 10.441, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %54,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.401 | 54,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.525 | 43,7 |
| Sinan Oğan | 115 | 1,4 |
| Muharrem İnce | 31 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 10.455, sandığa gidenlerin oranı %77,7. En çok oyu %55,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 4.434 | 55,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.558 | 44,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 10.441, sandığa gidenlerin oranı %80,3. En çok oyu %46,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %33,4 ile YEŞİL SOL PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 3.637 | 46,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 2.635 | 33,4 |
| CHP | 612 | 7,8 |
| MHP | 295 | 3,7 |
| İYİ PARTİ | 162 | 2,0 |
| YENİDEN REFAH | 143 | 1,8 |
| TİP | 122 | 1,6 |
| SOL PARTİ | 41 | 0,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 40 | 0,5 |
| MEMLEKET | 38 | 0,5 |
| Diğer (11) | 78 | 1,0 |