Kışla Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yüreğir, Adana)
Adana ili Yüreğir ilçesine bağlı Kışla Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 19.433 kişi (TÜİK).
Kışla Mahallesi, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kışla Mahallesi'nin haritası, Yüreğir ilçesi ve Adana ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kışla Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 19.433 kişidir. 2007 yılında 20.499 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,9 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Kışla Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kışla Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 19.433 kişidir. 2007 yılında 20.499 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,2 azaldı.
Kışla Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kışla Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 19.433 | -0,9 |
| 2021 | 19.609 | -1,1 |
| 2020 | 19.833 | -1,7 |
| 2019 | 20.168 | -1,6 |
| 2018 | 20.496 | -21,1 |
| 2017 | 25.966 | 29,5 |
| 2016 | 20.046 | -0,2 |
| 2015 | 20.095 | 0,7 |
| 2014 | 19.956 | 0,2 |
| 2013 | 19.911 | 0,4 |
| 2012 | 19.837 | -15,7 |
| 2011 | 23.525 | 0,1 |
| 2010 | 23.509 | 1,9 |
| 2009 | 23.074 | 14,7 |
| 2008 | 20.122 | -1,8 |
| 2007 | 20.499 | - |
Kışla Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kışla Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kışla Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 13.584, sandığa gidenlerin oranı %77,8. En çok oyu %45,9 ile Zeydan Karalar (CHP) aldı, ikinci sırada %43,2 ile Fatih Mehmet Kocaispir (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Zeydan Karalar | CHP | 4.711 | 45,9 |
| Fatih Mehmet Kocaispir | AK PARTİ | 4.441 | 43,2 |
| Ayyüce Türkeş Taş | İYİ PARTİ | 409 | 4,0 |
| Umut Yanar | ZAFER PARTİSİ | 247 | 2,4 |
| Selahattin Baysal | YENİDEN REFAH | 202 | 2,0 |
| Mahfuz Güleryüz | DEM Parti | 59 | 0,6 |
| Hüseyin Acarlar | SAADET | 48 | 0,5 |
| Salih Demir | HÜDA PAR | 34 | 0,3 |
| Hamza Milli | DEVA PARTİSİ | 20 | 0,2 |
| Hakan Buldu | DSP | 17 | 0,2 |
| Diğer (14) | 87 | 0,9 |
Yüreğir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 13.584, sandığa gidenlerin oranı %77,7. En çok oyu %43,9 ile Halil Nacar (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %43,0 ile Ali Demirçalı (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Halil Nacar | AK PARTİ | 4.450 | 43,9 |
| Ali Demirçalı | CHP | 4.360 | 43,0 |
| Bülent Alper | İYİ PARTİ | 384 | 3,8 |
| İbrahim Halil Fidancı | ZAFER PARTİSİ | 305 | 3,0 |
| Abdullah Torun | YENİDEN REFAH | 295 | 2,9 |
| İbrahim Kocaman | DEM Parti | 86 | 0,8 |
| Osman Söyler | SAADET | 61 | 0,6 |
| Murat Temur | HÜDA PAR | 41 | 0,4 |
| Mustafa Lenger | BÜYÜK BİRLİK | 33 | 0,3 |
| Ahmet Ergör | BTP | 23 | 0,2 |
| Diğer (11) | 102 | 1,0 |
Yüreğir Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 13.584, sandığa gidenlerin oranı %77,5. En çok oyu %43,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %40,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 4.372 | 43,4 |
| AK PARTİ | 4.123 | 40,9 |
| İYİ PARTİ | 427 | 4,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 384 | 3,8 |
| YENİDEN REFAH | 352 | 3,5 |
| DEM Parti | 99 | 1,0 |
| SAADET | 72 | 0,7 |
| DSP | 44 | 0,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 40 | 0,4 |
| HÜDA PAR | 37 | 0,4 |
| Diğer (11) | 129 | 1,3 |
Kışla Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kışla Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.548, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %47,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.706 | 47,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.376 | 44,8 |
| Sinan Oğan | 873 | 7,3 |
| Muharrem İnce | 46 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.563, sandığa gidenlerin oranı %86,9. En çok oyu %52,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %47,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.067 | 52,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 5.568 | 47,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 13.548, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %30,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %28,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.579 | 30,0 |
| AK PARTİ | 3.439 | 28,8 |
| İYİ PARTİ | 1.744 | 14,6 |
| MHP | 1.607 | 13,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 386 | 3,2 |
| YENİDEN REFAH | 254 | 2,1 |
| TİP | 251 | 2,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 231 | 1,9 |
| MEMLEKET | 119 | 1,0 |
| BBP | 94 | 0,8 |
| Diğer (11) | 89 | 0,8 |