Güneşevler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Altındağ, Ankara)
Ankara ili Altındağ ilçesine bağlı Güneşevler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 37.241 kişi (TÜİK).
Güneşevler Mahallesi, Ankara ilinin Altındağ ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Güneşevler Mahallesi'nin haritası, Altındağ ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Güneşevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 37.241 kişidir. 2007 yılında 5.404 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %589,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,7 ile Veysel Tiryaki (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Güneşevler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Güneşevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 37.241 kişidir. 2007 yılında 5.404 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %589,1 arttı.
Güneşevler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Güneşevler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 37.241 | 1,7 |
| 2021 | 36.610 | 1,8 |
| 2020 | 35.970 | 3,4 |
| 2019 | 34.801 | 6,4 |
| 2018 | 32.717 | 121,9 |
| 2017 | 14.743 | 1,0 |
| 2016 | 14.591 | 0,6 |
| 2015 | 14.499 | 2,8 |
| 2014 | 14.101 | 0,3 |
| 2013 | 14.062 | 11,4 |
| 2012 | 12.622 | 4,1 |
| 2011 | 12.120 | 11,8 |
| 2010 | 10.839 | 19,2 |
| 2009 | 9.090 | 21,0 |
| 2008 | 7.513 | 39,0 |
| 2007 | 5.404 | - |
Güneşevler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Güneşevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Güneşevler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 27.790, sandığa gidenlerin oranı %78,6. En çok oyu %51,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %40,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 10.878 | 51,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 8.478 | 40,2 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 803 | 3,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 399 | 1,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 167 | 0,8 |
| Cafer Güneş | SAADET | 151 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 47 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 39 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 30 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 25 | 0,1 |
| Diğer (14) | 96 | 0,4 |
Altındağ Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 27.790, sandığa gidenlerin oranı %78,5. En çok oyu %46,7 ile Veysel Tiryaki (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,8 ile Ramazan Değerli (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veysel Tiryaki | AK PARTİ | 9.829 | 46,7 |
| Ramazan Değerli | CHP | 8.164 | 38,8 |
| Mehmet Altıngöz | YENİDEN REFAH | 1.127 | 5,3 |
| Can Güler | ZAFER PARTİSİ | 837 | 4,0 |
| Remzi Sağlam | İYİ PARTİ | 347 | 1,6 |
| Emanullah Koca | SAADET | 231 | 1,1 |
| Kadriye Esra Aygün | DEVA PARTİSİ | 105 | 0,5 |
| Bayram Güzel | BTP | 67 | 0,3 |
| Neslihan Şahin Dalkaya | TİP | 57 | 0,3 |
| Mehmet Adil Başkara | DEM Parti | 53 | 0,2 |
| Diğer (16) | 239 | 1,2 |
Altındağ Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 27.790, sandığa gidenlerin oranı %78,5. En çok oyu %43,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %39,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 9.055 | 43,2 |
| CHP | 8.343 | 39,8 |
| YENİDEN REFAH | 1.216 | 5,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 1.010 | 4,8 |
| İYİ PARTİ | 409 | 1,9 |
| SAADET | 207 | 1,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 177 | 0,8 |
| DEVA PARTİSİ | 112 | 0,5 |
| DEM Parti | 68 | 0,3 |
| BTP | 68 | 0,3 |
| Diğer (13) | 314 | 1,5 |
Güneşevler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Güneşevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 28.183, sandığa gidenlerin oranı %91,2. En çok oyu %54,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %38,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 13.729 | 54,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 9.652 | 38,2 |
| Sinan Oğan | 1.827 | 7,2 |
| Muharrem İnce | 77 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 28.200, sandığa gidenlerin oranı %88,0. En çok oyu %57,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 14.033 | 57,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 10.410 | 42,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 28.183, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %39,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,5 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 9.927 | 39,3 |
| CHP | 5.925 | 23,5 |
| İYİ PARTİ | 3.434 | 13,6 |
| MHP | 2.492 | 9,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 985 | 3,9 |
| YENİDEN REFAH | 950 | 3,8 |
| BBP | 347 | 1,4 |
| TİP | 296 | 1,2 |
| MEMLEKET | 249 | 1,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 188 | 0,7 |
| Diğer (16) | 253 | 1,0 |