Belçarşak Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Bala, Ankara)
Ankara ili Bala ilçesine bağlı Belçarşak Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 446 kişi (TÜİK).
Belçarşak Mahallesi, Ankara ilinin Bala ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Belçarşak Mahallesi'nin haritası, Bala ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Belçarşak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 446 kişidir. 2013 yılında 791 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %43,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %58,4 ile Ahmet Buran (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Belçarşak Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Belçarşak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 446 kişidir. 2013 yılında 791 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %43,6 azaldı.
Belçarşak Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Belçarşak Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 446 | -12,0 |
| 2021 | 507 | -10,6 |
| 2020 | 567 | -15,5 |
| 2019 | 671 | 30,8 |
| 2018 | 513 | 27,3 |
| 2017 | 403 | -1,2 |
| 2016 | 408 | -1,4 |
| 2015 | 414 | -10,0 |
| 2014 | 460 | -41,8 |
| 2013 | 791 | - |
Belçarşak Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Belçarşak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Belçarşak Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 564, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %62,0 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %32,0 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 308 | 62,0 |
| Mansur Yavaş | CHP | 159 | 32,0 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 13 | 2,6 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 8 | 1,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,8 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,2 |
| Abdullah Demiryürek | AB PARTİ | 1 | 0,2 |
| Salih Koç | MİLLET | 1 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,2 |
Bala Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 564, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %58,4 ile Ahmet Buran (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %25,4 ile İsa Kaplan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ahmet Buran | AK PARTİ | 281 | 58,4 |
| İsa Kaplan | CHP | 122 | 25,4 |
| Abbas Şahin | BÜYÜK BİRLİK | 33 | 6,9 |
| Ali Çakmak | YENİDEN REFAH | 26 | 5,4 |
| Levent Gürbüz | İYİ PARTİ | 7 | 1,5 |
| Muharrem Fındıkcı | ZAFER PARTİSİ | 5 | 1,0 |
| Soner Dalkıran | SAADET | 3 | 0,6 |
| Mehmet Karabay | MİLLET | 2 | 0,4 |
| Zeliha Şener | HKP | 1 | 0,2 |
| Rasim Atan | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,2 |
Bala Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 564, sandığa gidenlerin oranı %89,9. En çok oyu %53,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %31,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 255 | 53,1 |
| CHP | 149 | 31,0 |
| YENİDEN REFAH | 31 | 6,5 |
| BÜYÜK BİRLİK | 29 | 6,0 |
| İYİ PARTİ | 10 | 2,1 |
| SAADET | 3 | 0,6 |
| BTP | 1 | 0,2 |
| DP | 1 | 0,2 |
| MİLLET | 1 | 0,2 |
Belçarşak Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Belçarşak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 381, sandığa gidenlerin oranı %85,6. En çok oyu %87,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %7,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 277 | 87,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 22 | 7,0 |
| Sinan Oğan | 16 | 5,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 381, sandığa gidenlerin oranı %82,4. En çok oyu %91,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %8,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 281 | 91,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 27 | 8,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 381, sandığa gidenlerin oranı %85,6. En çok oyu %44,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %35,5 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 139 | 44,8 |
| MHP | 110 | 35,5 |
| İYİ PARTİ | 22 | 7,1 |
| CHP | 11 | 3,5 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 2,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 6 | 1,9 |
| MİLLET | 4 | 1,3 |
| BBP | 1 | 0,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1 | 0,3 |
| VATAN PARTİSİ | 1 | 0,3 |
| Diğer (1) | 1 | 0,3 |