Çiğdemli Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Bala, Ankara)
Ankara ili Bala ilçesine bağlı Çiğdemli Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 254 kişi (TÜİK).
Çiğdemli Mahallesi, Ankara ilinin Bala ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Çiğdemli Mahallesi'nin haritası, Bala ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Çiğdemli Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 254 kişidir. 2007 yılında 268 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,0 ile İsa Kaplan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Çiğdemli Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Çiğdemli Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 254 kişidir. 2007 yılında 268 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %5,2 azaldı.
Çiğdemli Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Çiğdemli Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 254 | -8,3 |
| 2021 | 277 | -9,8 |
| 2020 | 307 | -11,0 |
| 2019 | 345 | -0,6 |
| 2018 | 347 | 59,2 |
| 2017 | 218 | -6,4 |
| 2016 | 233 | -18,2 |
| 2015 | 285 | -30,3 |
| 2014 | 409 | 77,1 |
| 2013 | 231 | 6,9 |
| 2012 | 216 | -0,9 |
| 2011 | 218 | -6,0 |
| 2010 | 232 | -16,2 |
| 2009 | 277 | 0,7 |
| 2008 | 275 | 2,6 |
| 2007 | 268 | - |
Çiğdemli Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Çiğdemli Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Çiğdemli Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 299, sandığa gidenlerin oranı %94,0. En çok oyu %67,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %28,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 184 | 67,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 77 | 28,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 7 | 2,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 1 | 0,4 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,4 |
Bala Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 299, sandığa gidenlerin oranı %93,7. En çok oyu %50,0 ile İsa Kaplan (CHP) aldı, ikinci sırada %25,2 ile Ahmet Buran (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| İsa Kaplan | CHP | 135 | 50,0 |
| Ahmet Buran | AK PARTİ | 68 | 25,2 |
| Abbas Şahin | BÜYÜK BİRLİK | 36 | 13,3 |
| Levent Gürbüz | İYİ PARTİ | 22 | 8,2 |
| Soner Dalkıran | SAADET | 3 | 1,1 |
| Muharrem Fındıkcı | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,7 |
| Bahadır Durum | ANAP | 1 | 0,4 |
| Ali Çakmak | YENİDEN REFAH | 1 | 0,4 |
| Bayram Tuncer | BTP | 1 | 0,4 |
| Elmira Korkmaz | VATAN PARTİSİ | 1 | 0,4 |
Bala Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 299, sandığa gidenlerin oranı %94,0. En çok oyu %59,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %24,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 160 | 59,9 |
| AK PARTİ | 64 | 24,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 22 | 8,2 |
| İYİ PARTİ | 13 | 4,9 |
| SAADET | 4 | 1,5 |
| BTP | 2 | 0,8 |
| ANAP | 1 | 0,4 |
| EMEP | 1 | 0,4 |
Çiğdemli Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Çiğdemli Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 219, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %54,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 102 | 54,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 83 | 44,4 |
| Sinan Oğan | 2 | 1,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 219, sandığa gidenlerin oranı %82,7. En çok oyu %56,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %43,3 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 102 | 56,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 78 | 43,3 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 219, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %33,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %27,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 61 | 33,0 |
| CHP | 51 | 27,6 |
| İYİ PARTİ | 37 | 20,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 16 | 8,7 |
| MHP | 12 | 6,5 |
| TKP | 1 | 0,5 |
| TKH | 1 | 0,5 |
| GENÇPARTİ | 1 | 0,5 |
| MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| BBP | 1 | 0,5 |
| Diğer (3) | 3 | 1,6 |