Yayalar Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çamlıdere, Ankara)
Ankara ili Çamlıdere ilçesine bağlı Yayalar Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 425 kişi (TÜİK).
Yayalar Mahallesi, Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yayalar Mahallesi'nin haritası, Çamlıdere ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yayalar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 425 kişidir. 2007 yılında 723 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %41,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %50,0 ile Adem Ceylan (Bağımsız) aldı.
Temel Bilgiler
Yayalar Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yayalar Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 425 kişidir. 2007 yılında 723 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %41,2 azaldı.
Yayalar Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yayalar Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 425 | -1,6 |
| 2021 | 432 | -4,6 |
| 2020 | 453 | -5,6 |
| 2019 | 480 | -18,9 |
| 2018 | 592 | 24,9 |
| 2017 | 474 | 4,2 |
| 2016 | 455 | -1,9 |
| 2015 | 464 | -2,3 |
| 2014 | 475 | -4,2 |
| 2013 | 496 | 5,1 |
| 2012 | 472 | -9,4 |
| 2011 | 521 | -6,6 |
| 2010 | 558 | -12,5 |
| 2009 | 638 | -9,5 |
| 2008 | 705 | -2,5 |
| 2007 | 723 | - |
Yayalar Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yayalar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yayalar Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 431, sandığa gidenlerin oranı %90,7. En çok oyu %53,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %37,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 197 | 53,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 139 | 37,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 17 | 4,6 |
| Cafer Güneş | SAADET | 5 | 1,4 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 2 | 0,5 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,3 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,3 |
| Murat Yardımcı | OCAK | 1 | 0,3 |
| Suat Karaman | Bağımsız | 1 | 0,3 |
| Diğer (2) | 2 | 0,5 |
Çamlıdere Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 431, sandığa gidenlerin oranı %89,3. En çok oyu %50,0 ile Adem Ceylan (Bağımsız) aldı, ikinci sırada %28,3 ile Hazım Caner Can (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Adem Ceylan | Bağımsız | 182 | 50,0 |
| Hazım Caner Can | AK PARTİ | 103 | 28,3 |
| Mehmet Cengiz | CHP | 66 | 18,1 |
| Çetin Taşdemir | YENİDEN REFAH | 5 | 1,4 |
| Metin Yılmaz | BTP | 3 | 0,8 |
| Turan Eğri | VATAN PARTİSİ | 2 | 0,6 |
| İlhami Dursun Hoşver | DP | 1 | 0,3 |
| Mert Yiğit Doğanay | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,3 |
| Mustafa Tuncer | SAADET | 1 | 0,3 |
Çamlıdere Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 431, sandığa gidenlerin oranı %89,6. En çok oyu %48,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %32,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 170 | 48,4 |
| AK PARTİ | 114 | 32,5 |
| Bağımsız | 32 | 9,1 |
| YENİDEN REFAH | 19 | 5,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 4 | 1,1 |
| DEVA PARTİSİ | 4 | 1,1 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,6 |
| BTP | 2 | 0,6 |
| EMEP | 2 | 0,6 |
| İYİ PARTİ | 1 | 0,3 |
| Diğer (1) | 1 | 0,3 |
Yayalar Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yayalar Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 345, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %64,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 177 | 64,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 79 | 28,7 |
| Sinan Oğan | 19 | 6,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 345, sandığa gidenlerin oranı %84,6. En çok oyu %68,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %31,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 195 | 68,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 88 | 31,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 345, sandığa gidenlerin oranı %83,5. En çok oyu %40,4 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %20,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 112 | 40,4 |
| CHP | 56 | 20,2 |
| İYİ PARTİ | 48 | 17,3 |
| MHP | 29 | 10,5 |
| YENİDEN REFAH | 13 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 6 | 2,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 2 | 0,7 |
| BBP | 1 | 0,4 |
| ANAP | 1 | 0,4 |
| MİLLİ YOL | 1 | 0,4 |
| Diğer (1) | 1 | 0,4 |