Kültür Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çankaya, Ankara)
Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Kültür Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.901 kişi (TÜİK).
Kültür Mahallesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kültür Mahallesi'nin haritası, Çankaya ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kültür Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.901 kişidir. 2007 yılında 4.943 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %21,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %67,5 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Kültür Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kültür Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.901 kişidir. 2007 yılında 4.943 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %21,1 azaldı.
Kültür Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kültür Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.901 | -2,3 |
| 2021 | 3.993 | 5,2 |
| 2020 | 3.794 | -12,5 |
| 2019 | 4.338 | 3,9 |
| 2018 | 4.174 | 3,7 |
| 2017 | 4.024 | -6,8 |
| 2016 | 4.317 | -6,1 |
| 2015 | 4.596 | -2,4 |
| 2014 | 4.709 | -0,6 |
| 2013 | 4.736 | -3,1 |
| 2012 | 4.889 | 27,3 |
| 2011 | 3.842 | -0,4 |
| 2010 | 3.857 | -7,7 |
| 2009 | 4.180 | -7,0 |
| 2008 | 4.494 | -9,1 |
| 2007 | 4.943 | - |
Kültür Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kültür Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kültür Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.920, sandığa gidenlerin oranı %74,5. En çok oyu %81,3 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %10,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.731 | 81,3 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 225 | 10,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 47 | 2,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 40 | 1,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 24 | 1,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 21 | 1,0 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 19 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 5 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 4 | 0,2 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 3 | 0,1 |
| Diğer (6) | 9 | 0,4 |
Çankaya Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.920, sandığa gidenlerin oranı %74,5. En çok oyu %67,5 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı, ikinci sırada %10,6 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüseyin Can Güner | CHP | 1.422 | 67,5 |
| Duhan Kalkan | AK PARTİ | 223 | 10,6 |
| İrfan Değirmenci | TİP | 155 | 7,4 |
| Esmaül Hüsna Aslan | ZAFER PARTİSİ | 112 | 5,3 |
| Türkan Demir | DEM Parti | 49 | 2,3 |
| Osman Topal | İYİ PARTİ | 35 | 1,7 |
| Mustafa Erikli | YENİDEN REFAH | 30 | 1,4 |
| Çisel Demirkan Sakallı | TKP | 21 | 1,0 |
| Selin Karsak Karaduman | DEVA PARTİSİ | 9 | 0,4 |
| İlknur Başer | SOL PARTİ | 8 | 0,4 |
| Diğer (15) | 42 | 2,0 |
Çankaya Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.920, sandığa gidenlerin oranı %74,5. En çok oyu %69,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %10,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.477 | 69,6 |
| AK PARTİ | 223 | 10,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 119 | 5,6 |
| TİP | 81 | 3,8 |
| DEM Parti | 63 | 3,0 |
| İYİ PARTİ | 50 | 2,4 |
| YENİDEN REFAH | 30 | 1,4 |
| TKP | 23 | 1,1 |
| DEVA PARTİSİ | 9 | 0,4 |
| SOL PARTİ | 7 | 0,3 |
| Diğer (12) | 41 | 1,9 |
Kültür Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kültür Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.899, sandığa gidenlerin oranı %88,3. En çok oyu %80,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %14,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.048 | 80,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 374 | 14,7 |
| Sinan Oğan | 107 | 4,2 |
| Muharrem İnce | 8 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.901, sandığa gidenlerin oranı %85,1. En çok oyu %83,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %16,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.049 | 83,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 401 | 16,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.899, sandığa gidenlerin oranı %88,3. En çok oyu %56,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %16,2 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.425 | 56,4 |
| İYİ PARTİ | 410 | 16,2 |
| AK PARTİ | 255 | 10,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 161 | 6,4 |
| MHP | 82 | 3,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 79 | 3,1 |
| MEMLEKET | 21 | 0,8 |
| TKP | 15 | 0,6 |
| BBP | 14 | 0,6 |
| YENİDEN REFAH | 12 | 0,5 |
| Diğer (12) | 36 | 1,4 |