Meşrutiyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Çankaya, Ankara)
Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Meşrutiyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 683 kişi (TÜİK).
Meşrutiyet Mahallesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Meşrutiyet Mahallesi'nin haritası, Çankaya ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Meşrutiyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 683 kişidir. 2007 yılında 855 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,1 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %64,6 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Meşrutiyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Meşrutiyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 683 kişidir. 2007 yılında 855 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,1 azaldı.
Meşrutiyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Meşrutiyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 683 | -1,9 |
| 2021 | 696 | 21,0 |
| 2020 | 575 | -39,6 |
| 2019 | 952 | 11,0 |
| 2018 | 858 | -1,0 |
| 2017 | 867 | -0,6 |
| 2016 | 872 | -4,2 |
| 2015 | 910 | -4,2 |
| 2014 | 950 | 3,6 |
| 2013 | 917 | -5,1 |
| 2012 | 966 | 51,4 |
| 2011 | 638 | -6,5 |
| 2010 | 682 | -1,4 |
| 2009 | 692 | -10,1 |
| 2008 | 770 | -9,9 |
| 2007 | 855 | - |
Meşrutiyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Meşrutiyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Meşrutiyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 391, sandığa gidenlerin oranı %73,9. En çok oyu %78,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %17,4 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 221 | 78,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 49 | 17,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 4 | 1,4 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 3 | 1,1 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 2 | 0,7 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,3 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 1 | 0,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,3 |
Çankaya Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 391, sandığa gidenlerin oranı %73,2. En çok oyu %64,6 ile Hüseyin Can Güner (CHP) aldı, ikinci sırada %19,1 ile Duhan Kalkan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Hüseyin Can Güner | CHP | 179 | 64,6 |
| Duhan Kalkan | AK PARTİ | 53 | 19,1 |
| İrfan Değirmenci | TİP | 12 | 4,3 |
| Mustafa Erikli | YENİDEN REFAH | 8 | 2,9 |
| Esmaül Hüsna Aslan | ZAFER PARTİSİ | 8 | 2,9 |
| Bülent Belovacıklı | BTP | 5 | 1,8 |
| Osman Topal | İYİ PARTİ | 3 | 1,1 |
| Türkan Demir | DEM Parti | 3 | 1,1 |
| Selin Karsak Karaduman | DEVA PARTİSİ | 3 | 1,1 |
| Çisel Demirkan Sakallı | TKP | 2 | 0,7 |
| Diğer (1) | 1 | 0,4 |
Çankaya Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 391, sandığa gidenlerin oranı %73,2. En çok oyu %66,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %19,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 184 | 66,2 |
| AK PARTİ | 53 | 19,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 8 | 2,9 |
| DEM Parti | 7 | 2,5 |
| TİP | 6 | 2,2 |
| HKP | 4 | 1,4 |
| DEVA PARTİSİ | 4 | 1,4 |
| İYİ PARTİ | 3 | 1,1 |
| YENİDEN REFAH | 3 | 1,1 |
| BTP | 3 | 1,1 |
| Diğer (3) | 3 | 1,1 |
Meşrutiyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Meşrutiyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 386, sandığa gidenlerin oranı %83,2. En çok oyu %68,3 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %25,4 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 218 | 68,3 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 81 | 25,4 |
| Sinan Oğan | 19 | 6,0 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 386, sandığa gidenlerin oranı %82,1. En çok oyu %73,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %26,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 230 | 73,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 84 | 26,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 386, sandığa gidenlerin oranı %82,9. En çok oyu %51,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %19,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 161 | 51,0 |
| AK PARTİ | 60 | 19,0 |
| İYİ PARTİ | 40 | 12,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 15 | 4,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 14 | 4,4 |
| MHP | 13 | 4,1 |
| YENİDEN REFAH | 7 | 2,2 |
| TKP | 1 | 0,3 |
| GENÇPARTİ | 1 | 0,3 |
| MEMLEKET | 1 | 0,3 |
| Diğer (3) | 3 | 1,0 |