Kemalpaşa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Elmadağ, Ankara)
Ankara ili Elmadağ ilçesine bağlı Kemalpaşa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.870 kişi (TÜİK).
Kemalpaşa Mahallesi, Ankara ilinin Elmadağ ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kemalpaşa Mahallesi'nin haritası, Elmadağ ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kemalpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.870 kişidir. 2007 yılında 3.439 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %12,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %61,1 ile Adem Barış Aşkın (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Kemalpaşa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kemalpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.870 kişidir. 2007 yılında 3.439 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %12,5 arttı.
Kemalpaşa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kemalpaşa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.870 | 2,1 |
| 2021 | 3.789 | -2,4 |
| 2020 | 3.884 | 1,6 |
| 2019 | 3.822 | 1,7 |
| 2018 | 3.759 | 1,3 |
| 2017 | 3.709 | 1,3 |
| 2016 | 3.660 | 4,4 |
| 2015 | 3.507 | 5,5 |
| 2014 | 3.323 | -1,8 |
| 2013 | 3.384 | -1,1 |
| 2012 | 3.423 | 1,5 |
| 2011 | 3.371 | 0,0 |
| 2010 | 3.371 | 4,4 |
| 2009 | 3.228 | -3,2 |
| 2008 | 3.334 | -3,1 |
| 2007 | 3.439 | - |
Kemalpaşa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kemalpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kemalpaşa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.073, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %67,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %28,0 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.696 | 67,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 708 | 28,0 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 32 | 1,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 25 | 1,0 |
| Cafer Güneş | SAADET | 22 | 0,9 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 14 | 0,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 12 | 0,5 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 3 | 0,1 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 3 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 3 | 0,1 |
| Diğer (7) | 8 | 0,3 |
Elmadağ Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 3.073, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %61,1 ile Adem Barış Aşkın (CHP) aldı, ikinci sırada %31,2 ile Eyyüp Tekiner (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Adem Barış Aşkın | CHP | 1.536 | 61,1 |
| Eyyüp Tekiner | AK PARTİ | 783 | 31,2 |
| Mevlüt Demir | SAADET | 67 | 2,7 |
| Seyfettin Boğazli | YENİDEN REFAH | 32 | 1,3 |
| Kerim Alçıkaya | ZAFER PARTİSİ | 22 | 0,9 |
| Esra Murat | MEMLEKET | 17 | 0,7 |
| Raşit Seymen | TKP | 15 | 0,6 |
| Erkin Akbay | DEM Parti | 14 | 0,6 |
| Hakan Sarıbıyık | BTP | 11 | 0,4 |
| İsmail Yardımcı | HÜDA PAR | 5 | 0,2 |
| Diğer (5) | 11 | 0,4 |
Elmadağ Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 3.073, sandığa gidenlerin oranı %84,5. En çok oyu %53,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %28,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.322 | 53,1 |
| AK PARTİ | 719 | 28,9 |
| Bağımsız | 159 | 6,4 |
| SAADET | 72 | 2,9 |
| BÜYÜK BİRLİK | 51 | 2,0 |
| YENİDEN REFAH | 39 | 1,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 38 | 1,5 |
| MEMLEKET | 23 | 0,9 |
| DEM Parti | 15 | 0,6 |
| TKP | 14 | 0,6 |
| Diğer (9) | 38 | 1,5 |
Kemalpaşa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kemalpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.006, sandığa gidenlerin oranı %90,9. En çok oyu %56,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %37,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.507 | 56,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.018 | 37,8 |
| Sinan Oğan | 156 | 5,8 |
| Muharrem İnce | 9 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.012, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %59,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %40,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.561 | 59,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.061 | 40,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 3.006, sandığa gidenlerin oranı %90,9. En çok oyu %39,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,4 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.042 | 39,1 |
| AK PARTİ | 678 | 25,4 |
| İYİ PARTİ | 396 | 14,8 |
| MHP | 293 | 11,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 60 | 2,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 53 | 2,0 |
| YENİDEN REFAH | 39 | 1,5 |
| MEMLEKET | 25 | 0,9 |
| BBP | 24 | 0,9 |
| GENÇPARTİ | 7 | 0,3 |
| Diğer (11) | 29 | 1,1 |