Şeyh Şamil Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Etimesgut, Ankara)
Ankara ili Etimesgut ilçesine bağlı Şeyh Şamil Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 18.655 kişi (TÜİK).
Şeyh Şamil Mahallesi, Ankara ilinin Etimesgut ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Şeyh Şamil Mahallesi'nin haritası, Etimesgut ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Şeyh Şamil Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.655 kişidir. 2007 yılında 7.821 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %138,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %68,0 ile Erdal Beşikcioğlu (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Şeyh Şamil Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Şeyh Şamil Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 18.655 kişidir. 2007 yılında 7.821 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %138,5 arttı.
Şeyh Şamil Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Şeyh Şamil Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 18.655 | -0,7 |
| 2021 | 18.782 | 0,7 |
| 2020 | 18.650 | -0,4 |
| 2019 | 18.732 | 0,3 |
| 2018 | 18.667 | -1,2 |
| 2017 | 18.892 | 0,2 |
| 2016 | 18.857 | 0,8 |
| 2015 | 18.712 | 0,9 |
| 2014 | 18.540 | 1,3 |
| 2013 | 18.307 | -1,2 |
| 2012 | 18.536 | -0,5 |
| 2011 | 18.625 | 4,8 |
| 2010 | 17.769 | 9,0 |
| 2009 | 16.306 | 26,1 |
| 2008 | 12.927 | 65,3 |
| 2007 | 7.821 | - |
Şeyh Şamil Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Şeyh Şamil Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Şeyh Şamil Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.887, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %75,5 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %18,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 8.995 | 75,5 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 2.205 | 18,5 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 250 | 2,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 173 | 1,4 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 74 | 0,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 47 | 0,4 |
| Cafer Güneş | SAADET | 40 | 0,3 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 27 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 21 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 17 | 0,1 |
| Diğer (10) | 68 | 0,6 |
Etimesgut Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 14.887, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %68,0 ile Erdal Beşikcioğlu (CHP) aldı, ikinci sırada %24,6 ile Enver Demirel (MHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Erdal Beşikcioğlu | CHP | 8.093 | 68,0 |
| Enver Demirel | MHP | 2.926 | 24,6 |
| Müslim Taşdan | ZAFER PARTİSİ | 250 | 2,1 |
| Abdulkadir Baloğlu | YENİDEN REFAH | 180 | 1,5 |
| Hilmi Özer | İYİ PARTİ | 152 | 1,3 |
| Muhammed Mustafa Şahin | SAADET | 54 | 0,5 |
| İkram Bedir | DEM Parti | 39 | 0,3 |
| Muhammed Sadık Yılmaz | BÜYÜK BİRLİK | 31 | 0,3 |
| Utku Dağ | TKP | 29 | 0,2 |
| Nilüfer Yurtoğlu | ANAP | 23 | 0,2 |
| Diğer (9) | 125 | 1,0 |
Etimesgut Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 14.887, sandığa gidenlerin oranı %81,8. En çok oyu %65,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %21,0 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 7.800 | 65,8 |
| MHP | 2.495 | 21,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 525 | 4,4 |
| İYİ PARTİ | 280 | 2,4 |
| YENİDEN REFAH | 231 | 1,9 |
| SAADET | 74 | 0,6 |
| DEM Parti | 67 | 0,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 53 | 0,5 |
| TİP | 51 | 0,4 |
| DEVA PARTİSİ | 38 | 0,3 |
| Diğer (14) | 243 | 2,1 |
Şeyh Şamil Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Şeyh Şamil Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.874, sandığa gidenlerin oranı %92,2. En çok oyu %67,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %26,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 9.133 | 67,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.576 | 26,2 |
| Sinan Oğan | 885 | 6,5 |
| Muharrem İnce | 31 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.884, sandığa gidenlerin oranı %89,5. En çok oyu %71,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %28,1 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 9.478 | 71,9 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.705 | 28,1 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 14.874, sandığa gidenlerin oranı %92,3. En çok oyu %43,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %16,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 5.963 | 43,9 |
| AK PARTİ | 2.291 | 16,9 |
| İYİ PARTİ | 2.201 | 16,2 |
| MHP | 964 | 7,1 |
| TİP | 641 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 543 | 4,0 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 260 | 1,9 |
| YENİDEN REFAH | 207 | 1,5 |
| MEMLEKET | 159 | 1,2 |
| BBP | 115 | 0,8 |
| Diğer (15) | 166 | 1,2 |