Örencik Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Gölbaşı, Ankara)
Ankara ili Gölbaşı ilçesine bağlı Örencik Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.074 kişi (TÜİK).
Örencik Mahallesi, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Örencik Mahallesi'nin haritası, Gölbaşı ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Örencik Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.074 kişidir. 2007 yılında 1.115 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,7 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %35,2 ile Yakup Odabaşı (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Örencik Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Örencik Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.074 kişidir. 2007 yılında 1.115 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %3,7 azaldı.
Örencik Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Örencik Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.074 | 2,3 |
| 2021 | 1.050 | 0,9 |
| 2020 | 1.041 | -4,1 |
| 2019 | 1.085 | 0,6 |
| 2018 | 1.078 | -1,7 |
| 2017 | 1.097 | 5,5 |
| 2016 | 1.040 | -4,3 |
| 2015 | 1.087 | 0,6 |
| 2014 | 1.081 | 1,1 |
| 2013 | 1.069 | 2,7 |
| 2012 | 1.041 | 4,7 |
| 2011 | 994 | -4,0 |
| 2010 | 1.035 | -6,7 |
| 2009 | 1.109 | -3,4 |
| 2008 | 1.148 | 3,0 |
| 2007 | 1.115 | - |
Örencik Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Örencik Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Örencik Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 871, sandığa gidenlerin oranı %88,8. En çok oyu %54,3 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %38,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 396 | 54,3 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 282 | 38,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 14 | 1,9 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 12 | 1,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 11 | 1,5 |
| Serkan Ünver | YTP | 3 | 0,4 |
| Cafer Güneş | SAADET | 3 | 0,4 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 2 | 0,3 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 1 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,1 |
| Diğer (4) | 4 | 0,6 |
Gölbaşı Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 871, sandığa gidenlerin oranı %89,8. En çok oyu %35,2 ile Yakup Odabaşı (CHP) aldı, ikinci sırada %33,5 ile Gökhan Koçak (BÜYÜK BİRLİK) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Yakup Odabaşı | CHP | 265 | 35,2 |
| Gökhan Koçak | BÜYÜK BİRLİK | 252 | 33,5 |
| Ramazan Şimşek | MHP | 188 | 25,0 |
| Fehmi Kandemir | İYİ PARTİ | 14 | 1,9 |
| Güçlü Emre Özgür | ZAFER PARTİSİ | 7 | 0,9 |
| Hüseyin Sarıaslan | MEMLEKET | 5 | 0,7 |
| Selim Akgül | SAADET | 5 | 0,7 |
| Salih Aydemir | YENİDEN REFAH | 4 | 0,5 |
| Şevval Kazancı | BTP | 3 | 0,4 |
| Ümit Göksu | DEM Parti | 2 | 0,3 |
| Diğer (6) | 8 | 1,1 |
Gölbaşı Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 871, sandığa gidenlerin oranı %88,8. En çok oyu %36,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %27,5 ile BÜYÜK BİRLİK yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 260 | 36,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 199 | 27,5 |
| MHP | 199 | 27,5 |
| İYİ PARTİ | 18 | 2,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 14 | 1,9 |
| YENİDEN REFAH | 10 | 1,4 |
| SAADET | 7 | 1,0 |
| MEMLEKET | 5 | 0,7 |
| MİLLET | 4 | 0,6 |
| BTP | 3 | 0,4 |
| Diğer (4) | 4 | 0,6 |
Örencik Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Örencik Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 791, sandığa gidenlerin oranı %94,8. En çok oyu %59,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 440 | 59,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 236 | 32,1 |
| Sinan Oğan | 55 | 7,5 |
| Muharrem İnce | 4 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 791, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %62,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 444 | 62,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 267 | 37,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 791, sandığa gidenlerin oranı %94,8. En çok oyu %31,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,9 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 231 | 31,5 |
| MHP | 175 | 23,9 |
| İYİ PARTİ | 111 | 15,1 |
| CHP | 109 | 14,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 28 | 3,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 24 | 3,3 |
| YENİDEN REFAH | 15 | 2,0 |
| BBP | 12 | 1,6 |
| MEMLEKET | 4 | 0,6 |
| TKP | 2 | 0,3 |
| Diğer (7) | 9 | 1,2 |