Saraç Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kahramankazan, Ankara)
Ankara ili Kahramankazan ilçesine bağlı Saraç Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 73 kişi (TÜİK).
Saraç Mahallesi, Ankara ilinin Kahramankazan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Saraç Mahallesi'nin haritası, Kahramankazan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Saraç Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 73 kişidir. 2013 yılında 93 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %21,5 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %60,7 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 36,806 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 73 |
Saraç Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Saraç Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 73 kişidir. 2013 yılında 93 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %21,5 azaldı.
Saraç Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Saraç Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 73 | -5,2 |
| 2021 | 77 | -8,3 |
| 2020 | 84 | -2,3 |
| 2019 | 86 | -11,3 |
| 2018 | 97 | -4,9 |
| 2017 | 102 | -1,0 |
| 2016 | 103 | 8,4 |
| 2015 | 95 | 0,0 |
| 2014 | 95 | 2,2 |
| 2013 | 93 | - |
Saraç Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saraç Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Saraç Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 67, sandığa gidenlerin oranı %88,1. En çok oyu %63,2 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %33,3 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 36 | 63,2 |
| Mansur Yavaş | CHP | 19 | 33,3 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 1,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 1 | 1,8 |
Kahramankazan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 67, sandığa gidenlerin oranı %88,1. En çok oyu %60,7 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %37,5 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Serhat Oğuz | AK PARTİ | 34 | 60,7 |
| Selim Çırpanoğlu | CHP | 21 | 37,5 |
| Fatma Gülümser Birol | İYİ PARTİ | 1 | 1,8 |
Kahramankazan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 67, sandığa gidenlerin oranı %88,1. En çok oyu %58,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %37,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 34 | 58,6 |
| CHP | 22 | 37,9 |
| İYİ PARTİ | 1 | 1,7 |
| BTP | 1 | 1,7 |
Saraç Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Saraç Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 68, sandığa gidenlerin oranı %97,1. En çok oyu %89,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %7,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 57 | 89,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5 | 7,8 |
| Sinan Oğan | 2 | 3,1 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 68, sandığa gidenlerin oranı %98,5. En çok oyu %89,5 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %10,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 60 | 89,5 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7 | 10,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 68, sandığa gidenlerin oranı %97,1. En çok oyu %61,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %27,7 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 40 | 61,5 |
| MHP | 18 | 27,7 |
| CHP | 2 | 3,1 |
| İYİ PARTİ | 2 | 3,1 |
| YENİDEN REFAH | 1 | 1,5 |
| ANAP | 1 | 1,5 |