Saray Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Kahramankazan, Ankara)
Ankara ili Kahramankazan ilçesine bağlı Saray Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 735 kişi (TÜİK).
Saray Mahallesi, Ankara ilinin Kahramankazan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Saray Mahallesi'nin haritası, Kahramankazan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Saray Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 735 kişidir. 2007 yılında 942 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %22,0 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,0 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 26,329 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 735 |
Saray Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Saray Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 735 kişidir. 2007 yılında 942 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %22,0 azaldı.
Saray Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Saray Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 735 | 5,0 |
| 2021 | 700 | 2,0 |
| 2020 | 686 | -2,8 |
| 2019 | 706 | -4,5 |
| 2018 | 739 | 4,2 |
| 2017 | 709 | -0,8 |
| 2016 | 715 | -3,5 |
| 2015 | 741 | -1,6 |
| 2014 | 753 | -3,5 |
| 2013 | 780 | -1,6 |
| 2012 | 793 | -3,5 |
| 2011 | 822 | -3,3 |
| 2010 | 850 | -4,5 |
| 2009 | 890 | -6,2 |
| 2008 | 949 | 0,7 |
| 2007 | 942 | - |
Saray Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Saray Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Saray Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 522, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %48,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %45,7 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 219 | 48,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 208 | 45,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 8 | 1,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 6 | 1,3 |
| Serkan Ünver | YTP | 4 | 0,9 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 2 | 0,4 |
| Mehmet Selim Çetin | DSP | 1 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Diğer (2) | 2 | 0,4 |
Kahramankazan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 522, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %48,0 ile Serhat Oğuz (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %47,2 ile Selim Çırpanoğlu (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Serhat Oğuz | AK PARTİ | 221 | 48,0 |
| Selim Çırpanoğlu | CHP | 217 | 47,2 |
| Mehmet Ali Uysal | YENİDEN REFAH | 8 | 1,7 |
| Fatma Gülümser Birol | İYİ PARTİ | 4 | 0,9 |
| Caner Güneş | YTP | 3 | 0,7 |
| Mehmet Zeki Kaplan | DEVA PARTİSİ | 3 | 0,7 |
| Anıl Sabahattin Karlı | DEM Parti | 2 | 0,4 |
| Emre Yılmaz | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Ali Şaybak | SAADET | 1 | 0,2 |
Kahramankazan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 522, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %46,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %43,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 210 | 46,3 |
| CHP | 199 | 43,8 |
| İYİ PARTİ | 21 | 4,6 |
| YENİDEN REFAH | 11 | 2,4 |
| DEVA PARTİSİ | 5 | 1,1 |
| BÜYÜK BİRLİK | 2 | 0,4 |
| SOL PARTİ | 1 | 0,2 |
| MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| BTP | 1 | 0,2 |
| EMEP | 1 | 0,2 |
| Diğer (2) | 2 | 0,4 |
Saray Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Saray Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 501, sandığa gidenlerin oranı %93,2. En çok oyu %65,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %25,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 300 | 65,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 119 | 25,9 |
| Sinan Oğan | 36 | 7,8 |
| Muharrem İnce | 4 | 0,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 501, sandığa gidenlerin oranı %89,6. En çok oyu %70,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %29,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 305 | 70,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 130 | 29,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 501, sandığa gidenlerin oranı %93,0. En çok oyu %43,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %17,1 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 198 | 43,5 |
| MHP | 78 | 17,1 |
| CHP | 53 | 11,7 |
| İYİ PARTİ | 50 | 11,0 |
| YENİDEN REFAH | 21 | 4,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 13 | 2,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 10 | 2,2 |
| GENÇPARTİ | 9 | 2,0 |
| TİP | 7 | 1,5 |
| MEMLEKET | 6 | 1,3 |
| Diğer (3) | 9 | 2,0 |