Yayla Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Keçiören, Ankara)
Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı Yayla Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 46.066 kişi (TÜİK).
Yayla Mahallesi, Ankara ilinin Keçiören ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yayla Mahallesi'nin haritası, Keçiören ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yayla Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 46.066 kişidir. 2007 yılında 17.506 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %163,1 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %43,7 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Yayla Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yayla Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 46.066 kişidir. 2007 yılında 17.506 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %163,1 arttı.
Yayla Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yayla Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 46.066 | -0,0 |
| 2021 | 46.071 | -0,2 |
| 2020 | 46.174 | 1,0 |
| 2019 | 45.729 | 5,0 |
| 2018 | 43.554 | -2,2 |
| 2017 | 44.530 | 1,5 |
| 2016 | 43.879 | 3,7 |
| 2015 | 42.332 | 5,0 |
| 2014 | 40.315 | 5,4 |
| 2013 | 38.235 | 8,9 |
| 2012 | 35.124 | 10,6 |
| 2011 | 31.760 | 10,3 |
| 2010 | 28.799 | 17,1 |
| 2009 | 24.599 | 19,5 |
| 2008 | 20.587 | 17,6 |
| 2007 | 17.506 | - |
Yayla Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yayla Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yayla Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 33.477, sandığa gidenlerin oranı %78,2. En çok oyu %51,6 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %40,5 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 12.988 | 51,6 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 10.194 | 40,5 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 917 | 3,6 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 368 | 1,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 267 | 1,1 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 127 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 111 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 44 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 28 | 0,1 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 24 | 0,1 |
| Diğer (13) | 115 | 0,5 |
Keçiören Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 33.477, sandığa gidenlerin oranı %78,2. En çok oyu %43,7 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı, ikinci sırada %42,1 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mesut Özarslan | CHP | 10.972 | 43,7 |
| Zafer Çoktan | AK PARTİ | 10.562 | 42,1 |
| Sait Ali Arslan | YENİDEN REFAH | 1.205 | 4,8 |
| Kemal Babuccu | İYİ PARTİ | 722 | 2,9 |
| Adem Öztürk | ZAFER PARTİSİ | 672 | 2,7 |
| Burak Karataşoğlu | BTP | 196 | 0,8 |
| Bekir Er | BÜYÜK BİRLİK | 194 | 0,8 |
| Sadık Yıldız | DEM Parti | 149 | 0,6 |
| Süleyman Tekbaş | SAADET | 124 | 0,5 |
| Turgay Cabar | MEMLEKET | 54 | 0,2 |
| Diğer (16) | 237 | 1,0 |
Keçiören Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 33.477, sandığa gidenlerin oranı %78,1. En çok oyu %41,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %41,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 10.489 | 41,8 |
| AK PARTİ | 10.410 | 41,5 |
| YENİDEN REFAH | 1.311 | 5,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 868 | 3,5 |
| İYİ PARTİ | 655 | 2,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 275 | 1,1 |
| BTP | 220 | 0,9 |
| DEM Parti | 186 | 0,7 |
| Bağımsız | 181 | 0,7 |
| SAADET | 143 | 0,6 |
| Diğer (17) | 339 | 1,4 |
Yayla Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yayla Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 33.591, sandığa gidenlerin oranı %91,2. En çok oyu %56,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %35,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 17.109 | 56,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 10.727 | 35,5 |
| Sinan Oğan | 2.273 | 7,5 |
| Muharrem İnce | 76 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 33.627, sandığa gidenlerin oranı %87,7. En çok oyu %60,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 17.526 | 60,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 11.574 | 39,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 33.591, sandığa gidenlerin oranı %91,2. En çok oyu %40,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 12.129 | 40,3 |
| CHP | 6.379 | 21,2 |
| MHP | 3.587 | 11,9 |
| İYİ PARTİ | 3.494 | 11,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 1.197 | 4,0 |
| YENİDEN REFAH | 1.023 | 3,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 575 | 1,9 |
| TİP | 422 | 1,4 |
| BBP | 352 | 1,2 |
| MEMLEKET | 325 | 1,1 |
| Diğer (16) | 324 | 1,1 |