Ovacık Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Keçiören, Ankara)
Ankara ili Keçiören ilçesine bağlı Ovacık Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 5.565 kişi (TÜİK).
Ovacık Mahallesi, Ankara ilinin Keçiören ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Ovacık Mahallesi'nin haritası, Keçiören ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Ovacık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.565 kişidir. 2007 yılında 3.149 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %76,7 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %49,2 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Ovacık Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Ovacık Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 5.565 kişidir. 2007 yılında 3.149 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %76,7 arttı.
Ovacık Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Ovacık Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 5.565 | 9,7 |
| 2021 | 5.074 | 43,6 |
| 2020 | 3.534 | 22,0 |
| 2019 | 2.897 | 4,4 |
| 2018 | 2.775 | -5,2 |
| 2017 | 2.927 | -2,7 |
| 2016 | 3.007 | 1,0 |
| 2015 | 2.978 | -4,2 |
| 2014 | 3.108 | -0,0 |
| 2013 | 3.109 | 0,0 |
| 2012 | 3.108 | 3,3 |
| 2011 | 3.009 | -3,2 |
| 2010 | 3.109 | -5,1 |
| 2009 | 3.277 | -0,8 |
| 2008 | 3.303 | 4,9 |
| 2007 | 3.149 | - |
Ovacık Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Ovacık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Ovacık Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.406, sandığa gidenlerin oranı %76,3. En çok oyu %54,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %38,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 1.774 | 54,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.242 | 38,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 100 | 3,1 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 41 | 1,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 40 | 1,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 19 | 0,6 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 9 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 6 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 5 | 0,1 |
| Diğer (8) | 15 | 0,5 |
Keçiören Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 4.406, sandığa gidenlerin oranı %76,3. En çok oyu %49,2 ile Mesut Özarslan (CHP) aldı, ikinci sırada %38,9 ile Zafer Çoktan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mesut Özarslan | CHP | 1.599 | 49,2 |
| Zafer Çoktan | AK PARTİ | 1.264 | 38,9 |
| Sait Ali Arslan | YENİDEN REFAH | 125 | 3,9 |
| Adem Öztürk | ZAFER PARTİSİ | 68 | 2,1 |
| Sadık Yıldız | DEM Parti | 47 | 1,4 |
| Kemal Babuccu | İYİ PARTİ | 42 | 1,3 |
| Bekir Er | BÜYÜK BİRLİK | 28 | 0,9 |
| Burak Karataşoğlu | BTP | 13 | 0,4 |
| Hamza Aydoğdu | DEVA PARTİSİ | 12 | 0,4 |
| Süleyman Tekbaş | SAADET | 11 | 0,3 |
| Diğer (11) | 39 | 1,2 |
Keçiören Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 4.406, sandığa gidenlerin oranı %76,3. En çok oyu %46,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %38,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.512 | 46,5 |
| AK PARTİ | 1.235 | 38,0 |
| YENİDEN REFAH | 143 | 4,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 102 | 3,1 |
| DEM Parti | 49 | 1,5 |
| İYİ PARTİ | 47 | 1,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 34 | 1,1 |
| BTP | 23 | 0,7 |
| Bağımsız | 20 | 0,6 |
| DEVA PARTİSİ | 18 | 0,6 |
| Diğer (11) | 67 | 2,1 |
Ovacık Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Ovacık Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.082, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %48,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %46,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.751 | 48,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.687 | 46,2 |
| Sinan Oğan | 203 | 5,6 |
| Muharrem İnce | 10 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.087, sandığa gidenlerin oranı %86,8. En çok oyu %50,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %49,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.770 | 50,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.741 | 49,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 4.082, sandığa gidenlerin oranı %90,8. En çok oyu %34,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %29,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 1.245 | 34,2 |
| CHP | 1.073 | 29,4 |
| İYİ PARTİ | 460 | 12,6 |
| MHP | 313 | 8,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 157 | 4,3 |
| YENİDEN REFAH | 129 | 3,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 93 | 2,5 |
| TİP | 56 | 1,5 |
| BBP | 32 | 0,9 |
| MEMLEKET | 23 | 0,6 |
| Diğer (13) | 38 | 1,0 |