Akşemsettin Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Akşemsettin Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 16.735 kişi (TÜİK).
Akşemsettin Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Akşemsettin Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Akşemsettin Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 16.735 kişidir. 2007 yılında 8.504 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %96,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %68,6 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Akşemsettin Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Akşemsettin Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 16.735 kişidir. 2007 yılında 8.504 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %96,8 arttı.
Akşemsettin Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Akşemsettin Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 16.735 | 1,5 |
| 2021 | 16.491 | 4,7 |
| 2020 | 15.758 | 1,9 |
| 2019 | 15.471 | 4,8 |
| 2018 | 14.761 | -0,0 |
| 2017 | 14.763 | 7,8 |
| 2016 | 13.695 | 9,0 |
| 2015 | 12.568 | 14,6 |
| 2014 | 10.971 | 11,4 |
| 2013 | 9.851 | 13,2 |
| 2012 | 8.701 | 0,4 |
| 2011 | 8.664 | -1,6 |
| 2010 | 8.808 | -0,8 |
| 2009 | 8.879 | 0,1 |
| 2008 | 8.867 | 4,3 |
| 2007 | 8.504 | - |
Akşemsettin Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Akşemsettin Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Akşemsettin Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 12.454, sandığa gidenlerin oranı %79,0. En çok oyu %74,8 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %19,6 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 7.173 | 74,8 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.885 | 19,6 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 149 | 1,6 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 122 | 1,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 98 | 1,0 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 53 | 0,6 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 33 | 0,3 |
| Serkan Ünver | YTP | 19 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 15 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 15 | 0,2 |
| Diğer (11) | 32 | 0,3 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 12.454, sandığa gidenlerin oranı %79,0. En çok oyu %68,6 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) aldı, ikinci sırada %22,5 ile Asım Balcı (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 6.573 | 68,6 |
| Asım Balcı | AK PARTİ | 2.160 | 22,5 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 183 | 1,9 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 158 | 1,6 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 149 | 1,6 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 147 | 1,5 |
| Asuman Alkoyak | TKP | 42 | 0,4 |
| Murat Sipahi | SAADET | 33 | 0,3 |
| İlke Işık Ünüvar | EMEP | 30 | 0,3 |
| Mahi Öznur Bilen | TİP | 27 | 0,3 |
| Diğer (10) | 81 | 0,8 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 12.454, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %67,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %21,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 6.453 | 67,4 |
| AK PARTİ | 2.100 | 21,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 218 | 2,3 |
| YENİDEN REFAH | 207 | 2,2 |
| DEM Parti | 168 | 1,8 |
| İYİ PARTİ | 139 | 1,4 |
| TKP | 78 | 0,8 |
| SAADET | 41 | 0,4 |
| TİP | 33 | 0,3 |
| BTP | 28 | 0,3 |
| Diğer (14) | 106 | 1,1 |
Akşemsettin Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Akşemsettin Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.422, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %64,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %31,6 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.191 | 64,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.550 | 31,6 |
| Sinan Oğan | 453 | 4,0 |
| Muharrem İnce | 32 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.436, sandığa gidenlerin oranı %88,7. En çok oyu %67,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %33,0 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.332 | 67,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.619 | 33,0 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 12.422, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %51,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %22,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 5.708 | 51,2 |
| AK PARTİ | 2.448 | 22,0 |
| İYİ PARTİ | 780 | 7,0 |
| MHP | 767 | 6,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 526 | 4,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 279 | 2,5 |
| YENİDEN REFAH | 190 | 1,7 |
| MEMLEKET | 80 | 0,7 |
| BBP | 78 | 0,7 |
| TKP | 74 | 0,7 |
| Diğer (14) | 109 | 1,0 |