Başak Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Başak Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 35.746 kişi (TÜİK).
Başak Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Başak Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Başak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 35.746 kişidir. 2007 yılında 15.054 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %137,5 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %53,3 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Başak Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Başak Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 35.746 kişidir. 2007 yılında 15.054 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %137,5 arttı.
Başak Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Başak Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 35.746 | 1,1 |
| 2021 | 35.346 | 0,4 |
| 2020 | 35.200 | -0,9 |
| 2019 | 35.513 | 1,6 |
| 2018 | 34.950 | -1,9 |
| 2017 | 35.626 | 2,2 |
| 2016 | 34.863 | 5,1 |
| 2015 | 33.156 | 5,9 |
| 2014 | 31.321 | 7,2 |
| 2013 | 29.215 | 7,2 |
| 2012 | 27.256 | 8,0 |
| 2011 | 25.244 | 11,8 |
| 2010 | 22.581 | 13,6 |
| 2009 | 19.876 | 13,7 |
| 2008 | 17.488 | 16,2 |
| 2007 | 15.054 | - |
Başak Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Başak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Başak Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 24.752, sandığa gidenlerin oranı %74,2. En çok oyu %47,9 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %42,3 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 8.410 | 47,9 |
| Mansur Yavaş | CHP | 7.428 | 42,3 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 876 | 5,0 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 320 | 1,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 171 | 1,0 |
| Cafer Güneş | SAADET | 113 | 0,6 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 107 | 0,6 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 23 | 0,1 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 21 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 14 | 0,1 |
| Diğer (12) | 81 | 0,5 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 24.752, sandığa gidenlerin oranı %74,2. En çok oyu %53,3 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %33,4 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Asım Balcı | AK PARTİ | 9.357 | 53,3 |
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 5.860 | 33,4 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 1.062 | 6,0 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 417 | 2,4 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 284 | 1,6 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 217 | 1,2 |
| Murat Sipahi | SAADET | 142 | 0,8 |
| Muhammed Hanifi Özhan | DEVA PARTİSİ | 42 | 0,2 |
| Hakan Öz | DP | 20 | 0,1 |
| Asuman Alkoyak | TKP | 19 | 0,1 |
| Diğer (11) | 131 | 0,8 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 24.752, sandığa gidenlerin oranı %74,2. En çok oyu %51,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %32,9 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 9.031 | 51,6 |
| CHP | 5.752 | 32,9 |
| YENİDEN REFAH | 1.194 | 6,8 |
| DEM Parti | 458 | 2,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 396 | 2,3 |
| İYİ PARTİ | 227 | 1,3 |
| SAADET | 175 | 1,0 |
| DEVA PARTİSİ | 49 | 0,3 |
| YTP | 26 | 0,1 |
| HÜDA PAR | 25 | 0,1 |
| Diğer (14) | 177 | 1,0 |
Başak Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Başak Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 24.971, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %68,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %26,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 15.185 | 68,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.872 | 26,4 |
| Sinan Oğan | 1.164 | 5,2 |
| Muharrem İnce | 62 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 24.995, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %71,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %28,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 15.386 | 71,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 6.240 | 28,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 24.971, sandığa gidenlerin oranı %91,0. En çok oyu %50,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %16,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 11.241 | 50,8 |
| CHP | 3.626 | 16,4 |
| MHP | 2.412 | 10,9 |
| İYİ PARTİ | 1.206 | 5,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 1.171 | 5,3 |
| YENİDEN REFAH | 878 | 4,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 648 | 2,9 |
| BBP | 246 | 1,1 |
| MEMLEKET | 189 | 0,8 |
| AP | 69 | 0,3 |
| Diğer (16) | 181 | 0,8 |