Kutlu Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Mamak, Ankara)
Ankara ili Mamak ilçesine bağlı Kutlu Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 22.466 kişi (TÜİK).
Kutlu Mahallesi, Ankara ilinin Mamak ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kutlu Mahallesi'nin haritası, Mamak ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kutlu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 22.466 kişidir. 2007 yılında 12.957 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %73,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %46,3 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Kutlu Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kutlu Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 22.466 kişidir. 2007 yılında 12.957 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %73,4 arttı.
Kutlu Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kutlu Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 22.466 | -1,0 |
| 2021 | 22.692 | -0,2 |
| 2020 | 22.732 | 0,3 |
| 2019 | 22.654 | 2,0 |
| 2018 | 22.211 | -3,0 |
| 2017 | 22.887 | 1,8 |
| 2016 | 22.483 | 3,0 |
| 2015 | 21.826 | 3,2 |
| 2014 | 21.144 | 3,7 |
| 2013 | 20.389 | 2,6 |
| 2012 | 19.874 | 2,2 |
| 2011 | 19.444 | 8,4 |
| 2010 | 17.940 | 9,7 |
| 2009 | 16.352 | 10,0 |
| 2008 | 14.865 | 14,7 |
| 2007 | 12.957 | - |
Kutlu Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kutlu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kutlu Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 16.267, sandığa gidenlerin oranı %76,9. En çok oyu %50,9 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %41,1 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 6.152 | 50,9 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 4.974 | 41,1 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 442 | 3,7 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 148 | 1,2 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 112 | 0,9 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 107 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 49 | 0,4 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 19 | 0,2 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 17 | 0,1 |
| Serkan Ünver | YTP | 17 | 0,1 |
| Diğer (12) | 55 | 0,5 |
Mamak Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 16.267, sandığa gidenlerin oranı %76,8. En çok oyu %46,3 ile Asım Balcı (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,7 ile Veli Gündüz Şahin (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Asım Balcı | AK PARTİ | 5.560 | 46,3 |
| Veli Gündüz Şahin | CHP | 5.012 | 41,7 |
| Hüseyin Ekinci | YENİDEN REFAH | 519 | 4,3 |
| Kevser Ofluoğlu | İYİ PARTİ | 331 | 2,8 |
| Kezban Yavuz | ZAFER PARTİSİ | 248 | 2,1 |
| Elif Kaya | DEM Parti | 118 | 1,0 |
| Murat Sipahi | SAADET | 55 | 0,5 |
| Muhammed Hanifi Özhan | DEVA PARTİSİ | 26 | 0,2 |
| Hasan Dinçer | ANAP | 19 | 0,2 |
| Mahi Öznur Bilen | TİP | 19 | 0,2 |
| Diğer (11) | 102 | 0,8 |
Mamak Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 16.267, sandığa gidenlerin oranı %77,2. En çok oyu %44,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %40,2 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 5.415 | 44,8 |
| CHP | 4.868 | 40,2 |
| YENİDEN REFAH | 611 | 5,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 373 | 3,1 |
| İYİ PARTİ | 340 | 2,8 |
| DEM Parti | 134 | 1,1 |
| BTP | 99 | 0,8 |
| SAADET | 72 | 0,6 |
| TİP | 30 | 0,2 |
| DEVA PARTİSİ | 26 | 0,2 |
| Diğer (14) | 129 | 1,1 |
Kutlu Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kutlu Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 16.844, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %59,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.983 | 59,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.121 | 33,7 |
| Sinan Oğan | 1.047 | 6,9 |
| Muharrem İnce | 35 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 16.861, sandığa gidenlerin oranı %87,5. En çok oyu %62,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 9.055 | 62,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.523 | 37,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 16.844, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %41,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 6.325 | 41,9 |
| CHP | 3.229 | 21,4 |
| MHP | 1.929 | 12,8 |
| İYİ PARTİ | 1.567 | 10,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 557 | 3,7 |
| YENİDEN REFAH | 386 | 2,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 379 | 2,5 |
| BBP | 216 | 1,4 |
| MEMLEKET | 142 | 0,9 |
| AP | 48 | 0,3 |
| Diğer (14) | 146 | 1,0 |