Fatih Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Pursaklar, Ankara)
Ankara ili Pursaklar ilçesine bağlı Fatih Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 25.734 kişi (TÜİK).
Fatih Mahallesi, Ankara ilinin Pursaklar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Fatih Mahallesi'nin haritası, Pursaklar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Fatih Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 25.734 kişidir. 2007 yılında 16.150 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %59,3 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %55,0 ile Ertuğrul Çetin (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Fatih Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Fatih Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 25.734 kişidir. 2007 yılında 16.150 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %59,3 arttı.
Fatih Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Fatih Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 25.734 | 1,0 |
| 2021 | 25.467 | 0,4 |
| 2020 | 25.363 | 1,0 |
| 2019 | 25.103 | 2,0 |
| 2018 | 24.606 | -4,1 |
| 2017 | 25.655 | 1,4 |
| 2016 | 25.306 | 1,9 |
| 2015 | 24.833 | 0,1 |
| 2014 | 24.813 | 2,8 |
| 2013 | 24.141 | 0,8 |
| 2012 | 23.956 | 2,0 |
| 2011 | 23.483 | 6,3 |
| 2010 | 22.099 | 6,4 |
| 2009 | 20.766 | 10,4 |
| 2008 | 18.805 | 16,4 |
| 2007 | 16.150 | - |
Fatih Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Fatih Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Fatih Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 18.430, sandığa gidenlerin oranı %79,9. En çok oyu %50,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %36,4 ile Mansur Yavaş (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 7.161 | 50,8 |
| Mansur Yavaş | CHP | 5.139 | 36,4 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 1.269 | 9,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 189 | 1,3 |
| Cafer Güneş | SAADET | 103 | 0,7 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 95 | 0,7 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 37 | 0,3 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 20 | 0,1 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 16 | 0,1 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 15 | 0,1 |
| Diğer (12) | 64 | 0,4 |
Pursaklar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 18.430, sandığa gidenlerin oranı %79,9. En çok oyu %55,0 ile Ertuğrul Çetin (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %19,9 ile Bayram Baş (YENİDEN REFAH) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Ertuğrul Çetin | AK PARTİ | 7.760 | 55,0 |
| Bayram Baş | YENİDEN REFAH | 2.813 | 19,9 |
| Halil Tunçay | CHP | 2.745 | 19,5 |
| Şerafettin Coşar | ZAFER PARTİSİ | 278 | 2,0 |
| Zekeriya Ersarı | İYİ PARTİ | 154 | 1,1 |
| Seyitmehmet Karagülle | SAADET | 149 | 1,1 |
| Bülent Koca | DEVA PARTİSİ | 44 | 0,3 |
| Baran Yalçınkaya | DEM Parti | 42 | 0,3 |
| Murat Aslandoğdu | MEMLEKET | 28 | 0,2 |
| Arife Göksel | BTP | 27 | 0,2 |
| Diğer (10) | 68 | 0,5 |
Pursaklar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 18.430, sandığa gidenlerin oranı %79,9. En çok oyu %52,6 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,0 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 7.364 | 52,6 |
| CHP | 3.076 | 22,0 |
| YENİDEN REFAH | 2.427 | 17,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 381 | 2,7 |
| SAADET | 193 | 1,4 |
| İYİ PARTİ | 192 | 1,4 |
| BÜYÜK BİRLİK | 143 | 1,0 |
| DEVA PARTİSİ | 53 | 0,4 |
| BTP | 37 | 0,3 |
| MEMLEKET | 28 | 0,2 |
| Diğer (9) | 97 | 0,7 |
Fatih Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Fatih Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.627, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %71,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %20,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 12.155 | 71,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.511 | 20,7 |
| Sinan Oğan | 1.236 | 7,3 |
| Muharrem İnce | 44 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.649, sandığa gidenlerin oranı %88,8. En çok oyu %76,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %23,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 12.411 | 76,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 3.904 | 23,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.627, sandığa gidenlerin oranı %92,5. En çok oyu %51,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %13,3 ile MHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 8.692 | 51,5 |
| MHP | 2.239 | 13,3 |
| İYİ PARTİ | 1.747 | 10,3 |
| CHP | 1.726 | 10,2 |
| YENİDEN REFAH | 884 | 5,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 540 | 3,2 |
| BBP | 307 | 1,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 163 | 1,0 |
| MEMLEKET | 158 | 0,9 |
| TİP | 98 | 0,6 |
| Diğer (16) | 199 | 1,2 |