Akseki Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Şereflikoçhisar, Ankara)
Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Akseki Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 901 kişi (TÜİK).
Akseki Mahallesi, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Akseki Mahallesi'nin haritası, Şereflikoçhisar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Akseki Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 901 kişidir. 2007 yılında 1.348 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %33,2 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %65,5 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 0,742 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 901 |
Akseki Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Akseki Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 901 kişidir. 2007 yılında 1.348 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %33,2 azaldı.
Akseki Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Akseki Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 901 | -3,4 |
| 2021 | 933 | -3,9 |
| 2020 | 971 | 2,6 |
| 2019 | 946 | -2,9 |
| 2018 | 974 | -5,4 |
| 2017 | 1.030 | -1,2 |
| 2016 | 1.042 | -1,2 |
| 2015 | 1.055 | 0,2 |
| 2014 | 1.053 | -6,3 |
| 2013 | 1.124 | -5,5 |
| 2012 | 1.190 | -5,7 |
| 2011 | 1.262 | -1,6 |
| 2010 | 1.283 | 0,6 |
| 2009 | 1.275 | -4,1 |
| 2008 | 1.330 | -1,3 |
| 2007 | 1.348 | - |
Akseki Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Akseki Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Akseki Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 751, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %69,1 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %25,3 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 394 | 69,1 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 144 | 25,3 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 19 | 3,3 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 6 | 1,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 2 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,2 |
| Cafer Güneş | SAADET | 1 | 0,2 |
| Utku Reyhan | VATAN PARTİSİ | 1 | 0,2 |
Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 751, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %65,5 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı, ikinci sırada %24,8 ile Memiş Çelik (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Koçak | CHP | 375 | 65,5 |
| Memiş Çelik | AK PARTİ | 142 | 24,8 |
| Muhammet Doğan | YENİDEN REFAH | 32 | 5,6 |
| Önder İldeş | DEVA PARTİSİ | 8 | 1,4 |
| Avni Yıldırım | İYİ PARTİ | 4 | 0,7 |
| Mahmut Celal Ünsal | MEMLEKET | 2 | 0,3 |
| Fahri Tuna | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Beyhan Güler Yılmaz | GELECEK PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| Turan Kayalar | Bağımsız | 2 | 0,3 |
| Fatma Kübra Güler | BTP | 1 | 0,2 |
| Diğer (3) | 3 | 0,5 |
Şereflikoçhisar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 751, sandığa gidenlerin oranı %80,4. En çok oyu %65,0 ile CHP aldı, ikinci sırada %24,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 369 | 65,0 |
| AK PARTİ | 138 | 24,3 |
| YENİDEN REFAH | 32 | 5,6 |
| DEVA PARTİSİ | 11 | 1,9 |
| İYİ PARTİ | 6 | 1,1 |
| BÜYÜK BİRLİK | 3 | 0,5 |
| MEMLEKET | 2 | 0,3 |
| BTP | 2 | 0,3 |
| GELECEK PARTİSİ | 2 | 0,3 |
| TİP | 2 | 0,3 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Akseki Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Akseki Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 720, sandığa gidenlerin oranı %84,7. En çok oyu %52,9 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %41,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 306 | 52,9 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 238 | 41,2 |
| Sinan Oğan | 30 | 5,2 |
| Muharrem İnce | 4 | 0,7 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 720, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %57,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 315 | 57,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 235 | 42,7 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 720, sandığa gidenlerin oranı %84,3. En çok oyu %36,1 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %24,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 202 | 36,1 |
| CHP | 136 | 24,3 |
| İYİ PARTİ | 95 | 17,0 |
| MHP | 67 | 12,0 |
| YENİDEN REFAH | 16 | 2,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 12 | 2,1 |
| MEMLEKET | 8 | 1,4 |
| ZAFER PARTİSİ | 8 | 1,4 |
| BBP | 4 | 0,7 |
| TKH | 1 | 0,2 |
| Diğer (5) | 5 | 0,9 |