Büyükkışla Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Şereflikoçhisar, Ankara)
Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Büyükkışla Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 322 kişi (TÜİK).
Büyükkışla Mahallesi, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Büyükkışla Mahallesi'nin haritası, Şereflikoçhisar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Büyükkışla Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 322 kişidir. 2013 yılında 350 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %8,0 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %61,3 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 22,032 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 322 |
Büyükkışla Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Büyükkışla Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 322 kişidir. 2013 yılında 350 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %8,0 azaldı.
Büyükkışla Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Büyükkışla Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 322 | -6,7 |
| 2021 | 345 | -6,8 |
| 2020 | 370 | -10,2 |
| 2019 | 412 | -13,1 |
| 2018 | 474 | 45,4 |
| 2017 | 326 | 3,5 |
| 2016 | 315 | -0,6 |
| 2015 | 317 | -3,9 |
| 2014 | 330 | -5,7 |
| 2013 | 350 | - |
Büyükkışla Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Büyükkışla Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Büyükkışla Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 530, sandığa gidenlerin oranı %87,4. En çok oyu %72,4 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %22,0 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 312 | 72,4 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 95 | 22,0 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 16 | 3,7 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 2 | 0,5 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 1 | 0,2 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 1 | 0,2 |
| Figen Topal | TKH | 1 | 0,2 |
| Fazlı Taşkan | HAK-PAR | 1 | 0,2 |
Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 530, sandığa gidenlerin oranı %87,4. En çok oyu %61,3 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı, ikinci sırada %30,0 ile Memiş Çelik (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Koçak | CHP | 268 | 61,3 |
| Memiş Çelik | AK PARTİ | 131 | 30,0 |
| Mustafa Erbek | DEM Parti | 17 | 3,9 |
| Muhammet Doğan | YENİDEN REFAH | 11 | 2,5 |
| Fahri Tuna | ZAFER PARTİSİ | 2 | 0,5 |
| Ender Gürtan | HKP | 2 | 0,5 |
| Beyhan Güler Yılmaz | GELECEK PARTİSİ | 2 | 0,5 |
| Avni Yıldırım | İYİ PARTİ | 1 | 0,2 |
| Şükran Doğan | EMEP | 1 | 0,2 |
| Cemal Kişi | HÜDA PAR | 1 | 0,2 |
| Diğer (1) | 1 | 0,2 |
Şereflikoçhisar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 530, sandığa gidenlerin oranı %87,4. En çok oyu %65,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 283 | 65,2 |
| AK PARTİ | 135 | 31,1 |
| YENİDEN REFAH | 8 | 1,8 |
| GELECEK PARTİSİ | 3 | 0,7 |
| İYİ PARTİ | 1 | 0,2 |
| BÜYÜK BİRLİK | 1 | 0,2 |
| MEMLEKET | 1 | 0,2 |
| TİP | 1 | 0,2 |
| DEVA PARTİSİ | 1 | 0,2 |
Büyükkışla Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Büyükkışla Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 281, sandığa gidenlerin oranı %81,1. En çok oyu %77,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %20,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 164 | 77,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 43 | 20,2 |
| Sinan Oğan | 4 | 1,9 |
| Muharrem İnce | 2 | 0,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 282, sandığa gidenlerin oranı %77,3. En çok oyu %73,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %26,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 158 | 73,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 57 | 26,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 281, sandığa gidenlerin oranı %81,1. En çok oyu %48,8 ile YEŞİL SOL PARTİ aldı, ikinci sırada %25,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| YEŞİL SOL PARTİ | 101 | 48,8 |
| CHP | 53 | 25,6 |
| AK PARTİ | 34 | 16,4 |
| İYİ PARTİ | 5 | 2,4 |
| MHP | 3 | 1,4 |
| SOL PARTİ | 2 | 1,0 |
| YENİDEN REFAH | 2 | 1,0 |
| AP | 2 | 1,0 |
| HAK-PAR | 1 | 0,5 |
| MEMLEKET | 1 | 0,5 |
| Diğer (3) | 3 | 1,4 |