Cumhuriyet Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Şereflikoçhisar, Ankara)
Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 359 kişi (TÜİK).
Cumhuriyet Mahallesi, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Cumhuriyet Mahallesi'nin haritası, Şereflikoçhisar ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 359 kişidir. 2007 yılında 505 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %28,9 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %57,1 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 14,554 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 359 |
Cumhuriyet Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Cumhuriyet Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 359 kişidir. 2007 yılında 505 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %28,9 azaldı.
Cumhuriyet Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Cumhuriyet Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 359 | -2,2 |
| 2021 | 367 | -3,4 |
| 2020 | 380 | -5,5 |
| 2019 | 402 | -1,0 |
| 2018 | 406 | 0,0 |
| 2017 | 406 | -4,0 |
| 2016 | 423 | 2,4 |
| 2015 | 413 | -3,3 |
| 2014 | 427 | -5,7 |
| 2013 | 453 | -6,4 |
| 2012 | 484 | -2,2 |
| 2011 | 495 | -2,2 |
| 2010 | 506 | 9,5 |
| 2009 | 462 | -6,1 |
| 2008 | 492 | -2,6 |
| 2007 | 505 | - |
Cumhuriyet Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Cumhuriyet Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 273, sandığa gidenlerin oranı %78,8. En çok oyu %57,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %37,8 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 110 | 57,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 73 | 37,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 3 | 1,6 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 2 | 1,0 |
| Cafer Güneş | SAADET | 2 | 1,0 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 1 | 0,5 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 1 | 0,5 |
| Serkan Ünver | YTP | 1 | 0,5 |
Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 273, sandığa gidenlerin oranı %78,8. En çok oyu %57,1 ile Mustafa Koçak (CHP) aldı, ikinci sırada %32,8 ile Memiş Çelik (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Koçak | CHP | 108 | 57,1 |
| Memiş Çelik | AK PARTİ | 62 | 32,8 |
| Muhammet Doğan | YENİDEN REFAH | 11 | 5,8 |
| Önder İldeş | DEVA PARTİSİ | 3 | 1,6 |
| Mahmut Celal Ünsal | MEMLEKET | 2 | 1,1 |
| Fatma Kübra Güler | BTP | 1 | 0,5 |
| Şükran Doğan | EMEP | 1 | 0,5 |
| Turan Kayalar | Bağımsız | 1 | 0,5 |
Şereflikoçhisar Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 273, sandığa gidenlerin oranı %78,8. En çok oyu %49,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %37,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 97 | 49,5 |
| AK PARTİ | 74 | 37,8 |
| YENİDEN REFAH | 11 | 5,6 |
| DEVA PARTİSİ | 7 | 3,6 |
| BÜYÜK BİRLİK | 3 | 1,5 |
| GELECEK PARTİSİ | 2 | 1,0 |
| İYİ PARTİ | 1 | 0,5 |
| MEMLEKET | 1 | 0,5 |
Cumhuriyet Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Cumhuriyet Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 275, sandığa gidenlerin oranı %84,0. En çok oyu %63,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %33,0 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 143 | 63,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 75 | 33,0 |
| Sinan Oğan | 8 | 3,5 |
| Muharrem İnce | 1 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 275, sandığa gidenlerin oranı %78,9. En çok oyu %67,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %32,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 144 | 67,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 69 | 32,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 275, sandığa gidenlerin oranı %84,0. En çok oyu %42,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %18,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 96 | 42,9 |
| CHP | 41 | 18,3 |
| MHP | 31 | 13,8 |
| İYİ PARTİ | 20 | 8,9 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 13 | 5,8 |
| BBP | 4 | 1,8 |
| YENİDEN REFAH | 4 | 1,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 4 | 1,8 |
| AP | 3 | 1,3 |
| MEMLEKET | 2 | 0,9 |
| Diğer (1) | 1 | 0,5 |