Yunus Emre Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Sincan, Ankara)
Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 8.378 kişi (TÜİK).
Yunus Emre Mahallesi, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yunus Emre Mahallesi'nin haritası, Sincan ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yunus Emre Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.378 kişidir. 2007 yılında 9.923 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %15,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %38,9 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Yunus Emre Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yunus Emre Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 8.378 kişidir. 2007 yılında 9.923 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %15,6 azaldı.
Yunus Emre Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yunus Emre Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 8.378 | -1,2 |
| 2021 | 8.481 | -0,9 |
| 2020 | 8.562 | -1,4 |
| 2019 | 8.682 | -1,0 |
| 2018 | 8.772 | -2,9 |
| 2017 | 9.032 | -2,8 |
| 2016 | 9.288 | -1,9 |
| 2015 | 9.466 | 0,4 |
| 2014 | 9.429 | 1,5 |
| 2013 | 9.291 | -2,7 |
| 2012 | 9.548 | -1,0 |
| 2011 | 9.646 | -0,1 |
| 2010 | 9.653 | -1,2 |
| 2009 | 9.774 | 0,5 |
| 2008 | 9.721 | -2,0 |
| 2007 | 9.923 | - |
Yunus Emre Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yunus Emre Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yunus Emre Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.522, sandığa gidenlerin oranı %81,3. En çok oyu %55,6 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %35,3 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 2.842 | 55,6 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.805 | 35,3 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 196 | 3,8 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 109 | 2,1 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 61 | 1,2 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 27 | 0,5 |
| Cafer Güneş | SAADET | 23 | 0,5 |
| Tuvana Naz Ketene | ANAP | 9 | 0,2 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 8 | 0,2 |
| Serkan Ünver | YTP | 6 | 0,1 |
| Diğer (10) | 24 | 0,5 |
Sincan Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 6.522, sandığa gidenlerin oranı %81,3. En çok oyu %38,9 ile Murat Ercan (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %38,1 ile Veysel Alkan (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Murat Ercan | AK PARTİ | 1.983 | 38,9 |
| Veysel Alkan | CHP | 1.940 | 38,1 |
| Fatih Koca | İYİ PARTİ | 505 | 9,9 |
| Melih Güner | YENİDEN REFAH | 257 | 5,0 |
| Caner Gökçe | ZAFER PARTİSİ | 207 | 4,1 |
| Ali Osman Gürkan | BÜYÜK BİRLİK | 49 | 1,0 |
| Öztürk Korkmaz | SAADET | 36 | 0,7 |
| Nevroz Bulak | DEM Parti | 35 | 0,7 |
| Ziya Kirzuk | MEMLEKET | 15 | 0,3 |
| Muzaffer Ademi | BTP | 12 | 0,2 |
| Diğer (12) | 54 | 1,1 |
Sincan Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 6.522, sandığa gidenlerin oranı %81,4. En çok oyu %39,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %38,3 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.013 | 39,8 |
| AK PARTİ | 1.937 | 38,3 |
| İYİ PARTİ | 337 | 6,7 |
| YENİDEN REFAH | 265 | 5,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 253 | 5,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 63 | 1,2 |
| SAADET | 48 | 0,9 |
| DEM Parti | 37 | 0,7 |
| BTP | 22 | 0,4 |
| MEMLEKET | 20 | 0,4 |
| Diğer (12) | 59 | 1,2 |
Yunus Emre Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yunus Emre Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.585, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %50,3 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %40,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.007 | 50,3 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.419 | 40,5 |
| Sinan Oğan | 534 | 8,9 |
| Muharrem İnce | 20 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.597, sandığa gidenlerin oranı %88,5. En çok oyu %54,4 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %45,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.119 | 54,4 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 2.617 | 45,6 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 6.585, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %34,5 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %22,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 2.054 | 34,5 |
| CHP | 1.326 | 22,3 |
| İYİ PARTİ | 930 | 15,6 |
| MHP | 688 | 11,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 255 | 4,3 |
| YENİDEN REFAH | 172 | 2,9 |
| BBP | 119 | 2,0 |
| TİP | 109 | 1,8 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 82 | 1,4 |
| MEMLEKET | 69 | 1,2 |
| Diğer (15) | 91 | 1,6 |