Gayret Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Yenimahalle, Ankara)
Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Gayret Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 9.643 kişi (TÜİK).
Gayret Mahallesi, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Gayret Mahallesi'nin haritası, Yenimahalle ilçesi ve Ankara ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Gayret Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.643 kişidir. 2007 yılında 8.928 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %8,0 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %64,0 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
| Yüzölçümü | 1,805 km2 |
|---|---|
| Tür | Mahalle |
| İl | |
| İlçe | |
| Nüfus (2022) | 9.643 |
Gayret Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Gayret Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 9.643 kişidir. 2007 yılında 8.928 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %8,0 arttı.
Gayret Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Gayret Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 9.643 | -5,7 |
| 2021 | 10.230 | -2,7 |
| 2020 | 10.511 | -0,7 |
| 2019 | 10.586 | -0,6 |
| 2018 | 10.652 | -0,9 |
| 2017 | 10.748 | -2,8 |
| 2016 | 11.052 | -0,9 |
| 2015 | 11.148 | 2,4 |
| 2014 | 10.890 | 0,2 |
| 2013 | 10.872 | 0,1 |
| 2012 | 10.864 | 2,1 |
| 2011 | 10.642 | 3,2 |
| 2010 | 10.308 | 23,2 |
| 2009 | 8.369 | -4,5 |
| 2008 | 8.761 | -1,9 |
| 2007 | 8.928 | - |
Gayret Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Gayret Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Gayret Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.455, sandığa gidenlerin oranı %80,6. En çok oyu %71,0 ile Mansur Yavaş (CHP) aldı, ikinci sırada %23,0 ile Turgut Altınok (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mansur Yavaş | CHP | 4.161 | 71,0 |
| Turgut Altınok | AK PARTİ | 1.346 | 23,0 |
| Hüseyin Bartu Soral | ZAFER PARTİSİ | 108 | 1,8 |
| Suat Kılıç | YENİDEN REFAH | 104 | 1,8 |
| Cengiz Topel Yıldırım | İYİ PARTİ | 51 | 0,9 |
| Cafer Güneş | SAADET | 23 | 0,4 |
| Gültan Kışanak | DEM Parti | 16 | 0,3 |
| Zafer Burak Hasar | MEMLEKET | 12 | 0,2 |
| Ali Ufuk Arikan | TKP | 11 | 0,2 |
| Celal Mümtaz Akıncı | DEVA PARTİSİ | 11 | 0,2 |
| Diğer (8) | 20 | 0,4 |
Yenimahalle Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 7.455, sandığa gidenlerin oranı %80,6. En çok oyu %64,0 ile Fethi Yaşar (CHP) aldı, ikinci sırada %24,8 ile Abdulkadir Aydoğan (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fethi Yaşar | CHP | 3.742 | 64,0 |
| Abdulkadir Aydoğan | AK PARTİ | 1.450 | 24,8 |
| Serhad Özdamar | ZAFER PARTİSİ | 269 | 4,6 |
| Sevin Çağlayan | İYİ PARTİ | 128 | 2,2 |
| Gamze Kılınç | YENİDEN REFAH | 125 | 2,1 |
| Mustafa Aydın | SAADET | 35 | 0,6 |
| Yusuf Yıldız | DEVA PARTİSİ | 30 | 0,5 |
| Hakan Bulut | TKP | 23 | 0,4 |
| Ahmet Haydar İlik | BTP | 8 | 0,1 |
| Yasemin Köktaş | EMEP | 8 | 0,1 |
| Diğer (8) | 28 | 0,5 |
Yenimahalle Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 7.455, sandığa gidenlerin oranı %80,6. En çok oyu %58,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %24,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.428 | 58,8 |
| AK PARTİ | 1.429 | 24,5 |
| ZAFER PARTİSİ | 407 | 7,0 |
| İYİ PARTİ | 161 | 2,8 |
| YENİDEN REFAH | 159 | 2,7 |
| SAADET | 51 | 0,9 |
| DEVA PARTİSİ | 39 | 0,7 |
| TİP | 37 | 0,6 |
| DEM Parti | 28 | 0,5 |
| TKP | 20 | 0,3 |
| Diğer (12) | 71 | 1,2 |
Gayret Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Gayret Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.448, sandığa gidenlerin oranı %92,1. En çok oyu %62,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %29,7 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.230 | 62,4 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.012 | 29,7 |
| Sinan Oğan | 516 | 7,6 |
| Muharrem İnce | 17 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.455, sandığa gidenlerin oranı %89,7. En çok oyu %67,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %32,2 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.466 | 67,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.126 | 32,2 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 7.448, sandığa gidenlerin oranı %92,2. En çok oyu %38,4 ile CHP aldı, ikinci sırada %20,1 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 2.603 | 38,4 |
| AK PARTİ | 1.366 | 20,1 |
| İYİ PARTİ | 1.341 | 19,8 |
| MHP | 466 | 6,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 261 | 3,9 |
| TİP | 221 | 3,3 |
| YENİDEN REFAH | 152 | 2,2 |
| AP | 80 | 1,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 75 | 1,1 |
| MEMLEKET | 70 | 1,0 |
| Diğer (14) | 112 | 1,6 |