Tacir Mahallesi Haritası ve Nüfusu (İznik, Bursa)
Bursa ili İznik ilçesine bağlı Tacir Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 1.689 kişi (TÜİK).
Tacir Mahallesi, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Tacir Mahallesi'nin haritası, İznik ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2013–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Tacir Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.689 kişidir. 2013 yılında 1.971 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %14,3 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %34,4 ile Kağan Mehmet Usta (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Tacir Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Tacir Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 1.689 kişidir. 2013 yılında 1.971 olan nüfus, 2013–2022 döneminde %14,3 azaldı.
Tacir Mahallesi nüfus grafiği (2013–2022)
Yıllara göre Tacir Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 1.689 | -0,6 |
| 2021 | 1.699 | -1,6 |
| 2020 | 1.727 | -0,3 |
| 2019 | 1.732 | -1,4 |
| 2018 | 1.756 | -2,9 |
| 2017 | 1.808 | -1,7 |
| 2016 | 1.839 | -1,3 |
| 2015 | 1.864 | -1,5 |
| 2014 | 1.893 | -4,0 |
| 2013 | 1.971 | - |
Tacir Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Tacir Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Tacir Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.373, sandığa gidenlerin oranı %87,3. En çok oyu %39,6 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %36,1 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 448 | 39,6 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 408 | 36,1 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 136 | 12,0 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 66 | 5,8 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 41 | 3,6 |
| İkram Akkaya | SAADET | 7 | 0,6 |
| Mustafa Enver Yılmaz | VATAN PARTİSİ | 7 | 0,6 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 3 | 0,3 |
| Selma Gürkan | EMEP | 3 | 0,3 |
| Mahmut Bayram | DSP | 2 | 0,2 |
| Diğer (8) | 10 | 0,9 |
İznik Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.373, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %34,4 ile Kağan Mehmet Usta (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %32,5 ile Ayan Özer (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Kağan Mehmet Usta | AK PARTİ | 384 | 34,4 |
| Ayan Özer | CHP | 363 | 32,5 |
| Zeynel Abidin Turan | YENİDEN REFAH | 194 | 17,4 |
| Mustafa Küçük | İYİ PARTİ | 138 | 12,3 |
| Hamdi Tekdemir | VATAN PARTİSİ | 15 | 1,3 |
| Fatma Genç | ZAFER PARTİSİ | 4 | 0,4 |
| Cüneyt Yiğit | DP | 4 | 0,4 |
| Murat Başaran | MEMLEKET | 3 | 0,3 |
| Mehmet Baki Özmen | DEM Parti | 3 | 0,3 |
| Özcan Ergül | HKP | 3 | 0,3 |
| Diğer (5) | 6 | 0,5 |
İznik Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.373, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %37,8 ile CHP aldı, ikinci sırada %34,5 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 420 | 37,8 |
| AK PARTİ | 383 | 34,5 |
| YENİDEN REFAH | 168 | 15,1 |
| İYİ PARTİ | 103 | 9,3 |
| VATAN PARTİSİ | 7 | 0,6 |
| ZAFER PARTİSİ | 6 | 0,5 |
| TİP | 4 | 0,4 |
| MEMLEKET | 3 | 0,3 |
| DSP | 3 | 0,3 |
| BTP | 3 | 0,3 |
| Diğer (6) | 10 | 0,9 |
Tacir Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Tacir Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.356, sandığa gidenlerin oranı %94,2. En çok oyu %48,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %45,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 602 | 48,6 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 568 | 45,9 |
| Sinan Oğan | 61 | 4,9 |
| Muharrem İnce | 7 | 0,6 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.357, sandığa gidenlerin oranı %89,3. En çok oyu %51,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %48,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 614 | 51,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 577 | 48,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.356, sandığa gidenlerin oranı %94,2. En çok oyu %37,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %29,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 459 | 37,3 |
| CHP | 358 | 29,1 |
| İYİ PARTİ | 245 | 19,9 |
| MHP | 64 | 5,2 |
| YENİDEN REFAH | 32 | 2,6 |
| BBP | 15 | 1,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 10 | 0,8 |
| VATAN PARTİSİ | 6 | 0,5 |
| MEMLEKET | 4 | 0,3 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 3 | 0,2 |
| Diğer (8) | 14 | 1,1 |