Yeni Mahallesi Haritası ve Nüfusu (İznik, Bursa)
Bursa ili İznik ilçesine bağlı Yeni Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.345 kişi (TÜİK).
Yeni Mahallesi, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Yeni Mahallesi'nin haritası, İznik ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Yeni Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.345 kişidir. 2007 yılında 3.028 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %22,6 azaldı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %36,9 ile Kağan Mehmet Usta (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Yeni Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Yeni Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.345 kişidir. 2007 yılında 3.028 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %22,6 azaldı.
Yeni Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Yeni Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.345 | -1,1 |
| 2021 | 2.372 | -4,8 |
| 2020 | 2.491 | -1,6 |
| 2019 | 2.531 | -6,3 |
| 2018 | 2.700 | -0,3 |
| 2017 | 2.709 | -0,1 |
| 2016 | 2.713 | 0,7 |
| 2015 | 2.693 | -2,7 |
| 2014 | 2.767 | -2,5 |
| 2013 | 2.837 | -4,6 |
| 2012 | 2.975 | -0,9 |
| 2011 | 3.003 | -1,8 |
| 2010 | 3.058 | 0,7 |
| 2009 | 3.038 | 2,2 |
| 2008 | 2.974 | -1,8 |
| 2007 | 3.028 | - |
Yeni Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yeni Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Yeni Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.925, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %42,9 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %41,6 ile Mustafa Bozbey (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 650 | 42,9 |
| Mustafa Bozbey | CHP | 631 | 41,6 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 91 | 6,0 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 90 | 5,9 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 19 | 1,2 |
| İkram Akkaya | SAADET | 13 | 0,9 |
| Mahmut Bayram | DSP | 4 | 0,3 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 3 | 0,2 |
| Atilla Subaşı | ABP | 2 | 0,1 |
| Hasan Aydın | BTP | 2 | 0,1 |
| Diğer (9) | 12 | 0,8 |
İznik Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.925, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %36,9 ile Kağan Mehmet Usta (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %26,5 ile Ayan Özer (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Kağan Mehmet Usta | AK PARTİ | 553 | 36,9 |
| Ayan Özer | CHP | 397 | 26,5 |
| Zeynel Abidin Turan | YENİDEN REFAH | 270 | 18,0 |
| Mustafa Küçük | İYİ PARTİ | 239 | 15,9 |
| - | Bağımsız | 12 | 0,8 |
| Fatma Genç | ZAFER PARTİSİ | 7 | 0,5 |
| Dinçer Erol | BTP | 4 | 0,3 |
| Murat Arslan | HÜDA PAR | 4 | 0,3 |
| İsmet Ertürk | GELECEK PARTİSİ | 3 | 0,2 |
| Murat Başaran | MEMLEKET | 2 | 0,1 |
| Diğer (5) | 7 | 0,5 |
İznik Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.925, sandığa gidenlerin oranı %82,2. En çok oyu %37,9 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %29,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 567 | 37,9 |
| CHP | 440 | 29,4 |
| İYİ PARTİ | 221 | 14,8 |
| YENİDEN REFAH | 211 | 14,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 15 | 1,0 |
| BÜYÜK BİRLİK | 9 | 0,6 |
| BTP | 9 | 0,6 |
| HÜDA PAR | 5 | 0,3 |
| MEMLEKET | 4 | 0,3 |
| DEM Parti | 4 | 0,3 |
| Diğer (6) | 11 | 0,7 |
Yeni Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Yeni Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.933, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %52,7 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %37,6 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 904 | 52,7 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 645 | 37,6 |
| Sinan Oğan | 149 | 8,7 |
| Muharrem İnce | 16 | 0,9 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.933, sandığa gidenlerin oranı %86,5. En çok oyu %57,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %42,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 948 | 57,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 699 | 42,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.933, sandığa gidenlerin oranı %90,3. En çok oyu %41,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %21,8 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 695 | 41,0 |
| CHP | 369 | 21,8 |
| İYİ PARTİ | 267 | 15,7 |
| MHP | 129 | 7,6 |
| YENİDEN REFAH | 73 | 4,3 |
| ZAFER PARTİSİ | 67 | 4,0 |
| MEMLEKET | 21 | 1,2 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 20 | 1,2 |
| BBP | 15 | 0,9 |
| AP | 9 | 0,5 |
| Diğer (6) | 17 | 1,0 |