Runguşpaşa Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Karacabey, Bursa)
Bursa ili Karacabey ilçesine bağlı Runguşpaşa Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 2.272 kişi (TÜİK).
Runguşpaşa Mahallesi, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Runguşpaşa Mahallesi'nin haritası, Karacabey ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Runguşpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.272 kişidir. 2007 yılında 1.884 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %38,2 ile Fatih Karabatı (İYİ PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Runguşpaşa Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Runguşpaşa Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 2.272 kişidir. 2007 yılında 1.884 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %20,6 arttı.
Runguşpaşa Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Runguşpaşa Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 2.272 | -1,1 |
| 2021 | 2.297 | -1,8 |
| 2020 | 2.339 | 0,6 |
| 2019 | 2.326 | -1,0 |
| 2018 | 2.350 | -2,2 |
| 2017 | 2.403 | 0,6 |
| 2016 | 2.388 | 5,1 |
| 2015 | 2.272 | -0,1 |
| 2014 | 2.275 | 7,8 |
| 2013 | 2.110 | -0,3 |
| 2012 | 2.117 | 8,2 |
| 2011 | 1.957 | 4,8 |
| 2010 | 1.868 | -0,4 |
| 2009 | 1.875 | 3,1 |
| 2008 | 1.818 | -3,5 |
| 2007 | 1.884 | - |
Runguşpaşa Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Runguşpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Runguşpaşa Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.849, sandığa gidenlerin oranı %80,2. En çok oyu %57,0 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %26,0 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 829 | 57,0 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 378 | 26,0 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 118 | 8,1 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 34 | 2,3 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 29 | 2,0 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 22 | 1,5 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 13 | 0,9 |
| İkram Akkaya | SAADET | 12 | 0,8 |
| Selma Gürkan | EMEP | 5 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 3 | 0,2 |
| Diğer (6) | 10 | 0,7 |
Karacabey Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 1.849, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %38,2 ile Fatih Karabatı (İYİ PARTİ) aldı, ikinci sırada %27,5 ile Gönül Avil (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Fatih Karabatı | İYİ PARTİ | 545 | 38,2 |
| Gönül Avil | CHP | 393 | 27,5 |
| Ali Özkan | AK PARTİ | 327 | 22,9 |
| Fahrettin Dengiz | YENİDEN REFAH | 42 | 2,9 |
| Yasemin Tuna | DEVA PARTİSİ | 35 | 2,5 |
| Ramazan Bıdırdı | ZAFER PARTİSİ | 29 | 2,0 |
| Muammer Altun | SAADET | 18 | 1,3 |
| Murat Tuzak | DEM Parti | 17 | 1,2 |
| Dilek Köksalmış | DP | 6 | 0,4 |
| Ali İhsan Kardeş | Bağımsız | 6 | 0,4 |
| Diğer (5) | 10 | 0,7 |
Karacabey Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 1.849, sandığa gidenlerin oranı %79,9. En çok oyu %32,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %30,5 ile İYİ PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 463 | 32,6 |
| İYİ PARTİ | 434 | 30,5 |
| AK PARTİ | 340 | 23,9 |
| YENİDEN REFAH | 52 | 3,7 |
| ZAFER PARTİSİ | 39 | 2,7 |
| DEVA PARTİSİ | 34 | 2,4 |
| SAADET | 18 | 1,3 |
| DEM Parti | 16 | 1,1 |
| DP | 6 | 0,4 |
| MEMLEKET | 4 | 0,3 |
| Diğer (7) | 15 | 1,1 |
Runguşpaşa Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Runguşpaşa Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.857, sandığa gidenlerin oranı %91,4. En çok oyu %56,7 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %35,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 952 | 56,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 602 | 35,9 |
| Sinan Oğan | 116 | 6,9 |
| Muharrem İnce | 8 | 0,5 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.860, sandığa gidenlerin oranı %87,2. En çok oyu %61,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %38,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 990 | 61,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 621 | 38,5 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 1.857, sandığa gidenlerin oranı %91,3. En çok oyu %29,1 ile CHP aldı, ikinci sırada %25,0 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 484 | 29,1 |
| AK PARTİ | 417 | 25,0 |
| İYİ PARTİ | 378 | 22,7 |
| MHP | 117 | 7,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 68 | 4,1 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 54 | 3,2 |
| YENİDEN REFAH | 37 | 2,2 |
| MEMLEKET | 27 | 1,6 |
| TİP | 19 | 1,1 |
| GENÇPARTİ | 14 | 0,8 |
| Diğer (9) | 28 | 1,7 |