Işıktepe Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Nilüfer, Bursa)
Bursa ili Nilüfer ilçesine bağlı Işıktepe Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 3.892 kişi (TÜİK).
Işıktepe Mahallesi, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Işıktepe Mahallesi'nin haritası, Nilüfer ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Işıktepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.892 kişidir. 2007 yılında 3.069 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,8 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %52,4 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Işıktepe Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Işıktepe Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 3.892 kişidir. 2007 yılında 3.069 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %26,8 arttı.
Işıktepe Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Işıktepe Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 3.892 | 0,6 |
| 2021 | 3.870 | 0,6 |
| 2020 | 3.848 | 0,7 |
| 2019 | 3.823 | 0,2 |
| 2018 | 3.817 | 1,4 |
| 2017 | 3.764 | 1,9 |
| 2016 | 3.695 | 1,1 |
| 2015 | 3.654 | 2,7 |
| 2014 | 3.557 | 1,2 |
| 2013 | 3.515 | 0,0 |
| 2012 | 3.514 | 0,1 |
| 2011 | 3.510 | 2,7 |
| 2010 | 3.417 | 4,0 |
| 2009 | 3.286 | 2,2 |
| 2008 | 3.214 | 4,7 |
| 2007 | 3.069 | - |
Işıktepe Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Işıktepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Işıktepe Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.814, sandığa gidenlerin oranı %82,9. En çok oyu %55,1 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %32,2 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 1.225 | 55,1 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 715 | 32,2 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 106 | 4,8 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 87 | 3,9 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 30 | 1,4 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 21 | 0,9 |
| İkram Akkaya | SAADET | 10 | 0,5 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 5 | 0,2 |
| Mahmut Bayram | DSP | 4 | 0,2 |
| Nazif Kara | DP | 3 | 0,1 |
| Diğer (11) | 16 | 0,8 |
Nilüfer Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 2.814, sandığa gidenlerin oranı %82,9. En çok oyu %52,4 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı, ikinci sırada %32,4 ile Celil Çolak (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şadi Özdemir | CHP | 1.160 | 52,4 |
| Celil Çolak | AK PARTİ | 718 | 32,4 |
| Zeynep Candan Albayrak | YENİDEN REFAH | 120 | 5,4 |
| Mazlum Taş | DEM Parti | 95 | 4,3 |
| Işıl Esgin | ZAFER PARTİSİ | 49 | 2,2 |
| Özgür Şimşek | İYİ PARTİ | 32 | 1,4 |
| Feride Çınarkes | DSP | 7 | 0,3 |
| Nilüfer Akçakoca Demir | DEVA PARTİSİ | 7 | 0,3 |
| Emrah Yurtseven | MEMLEKET | 6 | 0,3 |
| Ömer Faruk Özdoğan | HÜDA PAR | 4 | 0,2 |
| Diğer (8) | 16 | 0,7 |
Nilüfer Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 2.814, sandığa gidenlerin oranı %82,9. En çok oyu %50,9 ile CHP aldı, ikinci sırada %32,2 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 1.113 | 50,9 |
| AK PARTİ | 704 | 32,2 |
| YENİDEN REFAH | 121 | 5,5 |
| DEM Parti | 108 | 4,9 |
| ZAFER PARTİSİ | 62 | 2,8 |
| İYİ PARTİ | 37 | 1,7 |
| HÜDA PAR | 7 | 0,3 |
| MEMLEKET | 6 | 0,3 |
| GELECEK PARTİSİ | 6 | 0,3 |
| TİP | 4 | 0,2 |
| Diğer (11) | 21 | 1,0 |
Işıktepe Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Işıktepe Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.853, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %46,8 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %44,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.210 | 46,8 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.161 | 44,9 |
| Sinan Oğan | 207 | 8,0 |
| Muharrem İnce | 8 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.854, sandığa gidenlerin oranı %88,2. En çok oyu %51,2 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %48,8 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.276 | 51,2 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 1.215 | 48,8 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 2.853, sandığa gidenlerin oranı %91,5. En çok oyu %34,0 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %28,4 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 869 | 34,0 |
| CHP | 726 | 28,4 |
| İYİ PARTİ | 249 | 9,7 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 235 | 9,2 |
| MHP | 181 | 7,1 |
| ZAFER PARTİSİ | 88 | 3,4 |
| YENİDEN REFAH | 75 | 2,9 |
| TİP | 30 | 1,2 |
| BBP | 18 | 0,7 |
| MEMLEKET | 17 | 0,7 |
| Diğer (11) | 45 | 1,8 |