Kültür Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Nilüfer, Bursa)
Bursa ili Nilüfer ilçesine bağlı Kültür Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 13.286 kişi (TÜİK).
Kültür Mahallesi, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Kültür Mahallesi'nin haritası, Nilüfer ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Kültür Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 13.286 kişidir. 2007 yılında 7.790 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %70,6 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %54,4 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Kültür Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Kültür Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 13.286 kişidir. 2007 yılında 7.790 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %70,6 arttı.
Kültür Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Kültür Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 13.286 | 1,6 |
| 2021 | 13.080 | 0,9 |
| 2020 | 12.964 | 4,1 |
| 2019 | 12.449 | 4,2 |
| 2018 | 11.943 | 1,0 |
| 2017 | 11.821 | -2,2 |
| 2016 | 12.093 | 2,8 |
| 2015 | 11.761 | 3,5 |
| 2014 | 11.365 | 4,5 |
| 2013 | 10.872 | 4,1 |
| 2012 | 10.440 | 5,1 |
| 2011 | 9.936 | 4,3 |
| 2010 | 9.522 | 3,8 |
| 2009 | 9.172 | 7,0 |
| 2008 | 8.568 | 10,0 |
| 2007 | 7.790 | - |
Kültür Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Kültür Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Kültür Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 9.820, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %57,9 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %32,2 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 4.457 | 57,9 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 2.483 | 32,2 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 220 | 2,9 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 205 | 2,7 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 128 | 1,7 |
| İkram Akkaya | SAADET | 50 | 0,7 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 49 | 0,6 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 19 | 0,2 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 17 | 0,2 |
| Hasan Aydın | BTP | 16 | 0,2 |
| Diğer (15) | 61 | 0,8 |
Nilüfer Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 9.820, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %54,4 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı, ikinci sırada %32,2 ile Celil Çolak (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şadi Özdemir | CHP | 4.170 | 54,4 |
| Celil Çolak | AK PARTİ | 2.469 | 32,2 |
| Işıl Esgin | ZAFER PARTİSİ | 336 | 4,4 |
| Zeynep Candan Albayrak | YENİDEN REFAH | 249 | 3,2 |
| Özgür Şimşek | İYİ PARTİ | 139 | 1,8 |
| Mazlum Taş | DEM Parti | 60 | 0,8 |
| Semih Erkal | GELECEK PARTİSİ | 49 | 0,6 |
| Nilüfer Akçakoca Demir | DEVA PARTİSİ | 37 | 0,5 |
| Erdal Yıldız | BTP | 28 | 0,4 |
| Selami Yıldırım | MİLLET | 27 | 0,3 |
| Diğer (9) | 102 | 1,3 |
Nilüfer Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 9.820, sandığa gidenlerin oranı %80,0. En çok oyu %51,6 ile CHP aldı, ikinci sırada %31,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.956 | 51,6 |
| AK PARTİ | 2.435 | 31,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 440 | 5,7 |
| YENİDEN REFAH | 282 | 3,7 |
| İYİ PARTİ | 207 | 2,7 |
| DEM Parti | 75 | 1,0 |
| DEVA PARTİSİ | 49 | 0,6 |
| GELECEK PARTİSİ | 37 | 0,5 |
| BTP | 31 | 0,4 |
| MEMLEKET | 30 | 0,4 |
| Diğer (11) | 118 | 1,5 |
Kültür Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Kültür Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.769, sandığa gidenlerin oranı %93,4. En çok oyu %53,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %39,5 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 4.833 | 53,5 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.562 | 39,5 |
| Sinan Oğan | 612 | 6,8 |
| Muharrem İnce | 23 | 0,2 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.775, sandığa gidenlerin oranı %90,5. En çok oyu %58,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu aldı, ikinci sırada %41,9 ile Recep Tayyip Erdoğan yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 5.079 | 58,1 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 3.662 | 41,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 9.769, sandığa gidenlerin oranı %93,4. En çok oyu %34,2 ile CHP aldı, ikinci sırada %30,9 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 3.091 | 34,2 |
| AK PARTİ | 2.786 | 30,9 |
| İYİ PARTİ | 1.425 | 15,8 |
| MHP | 474 | 5,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 313 | 3,5 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 214 | 2,4 |
| YENİDEN REFAH | 212 | 2,4 |
| TİP | 174 | 1,9 |
| MEMLEKET | 127 | 1,4 |
| BBP | 63 | 0,7 |
| Diğer (13) | 99 | 1,1 |