Üçevler Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Nilüfer, Bursa)
Bursa ili Nilüfer ilçesine bağlı Üçevler Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 26.251 kişi (TÜİK).
Üçevler Mahallesi, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Üçevler Mahallesi'nin haritası, Nilüfer ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Üçevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 26.251 kişidir. 2007 yılında 6.078 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %331,9 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %48,4 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı.
Temel Bilgiler
Üçevler Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Üçevler Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 26.251 kişidir. 2007 yılında 6.078 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %331,9 arttı.
Üçevler Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Üçevler Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 26.251 | 2,4 |
| 2021 | 25.644 | 4,3 |
| 2020 | 24.592 | 3,9 |
| 2019 | 23.674 | 3,1 |
| 2018 | 22.955 | 3,4 |
| 2017 | 22.194 | 7,1 |
| 2016 | 20.718 | 7,3 |
| 2015 | 19.302 | 9,1 |
| 2014 | 17.700 | 7,6 |
| 2013 | 16.451 | 9,6 |
| 2012 | 15.005 | 13,5 |
| 2011 | 13.218 | 19,3 |
| 2010 | 11.084 | 20,5 |
| 2009 | 9.196 | 21,7 |
| 2008 | 7.558 | 24,4 |
| 2007 | 6.078 | - |
Üçevler Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Üçevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Üçevler Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.256, sandığa gidenlerin oranı %78,5. En çok oyu %51,2 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %38,0 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 7.540 | 51,2 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 5.586 | 38,0 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 540 | 3,7 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 384 | 2,6 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 202 | 1,4 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 172 | 1,2 |
| İkram Akkaya | SAADET | 77 | 0,5 |
| Zeki Kahraman | DEVA PARTİSİ | 41 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 33 | 0,2 |
| Sedat Muğurtay | YTP | 19 | 0,1 |
| Diğer (17) | 123 | 0,8 |
Nilüfer Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 19.256, sandığa gidenlerin oranı %78,5. En çok oyu %48,4 ile Şadi Özdemir (CHP) aldı, ikinci sırada %37,9 ile Celil Çolak (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Şadi Özdemir | CHP | 7.072 | 48,4 |
| Celil Çolak | AK PARTİ | 5.542 | 37,9 |
| Zeynep Candan Albayrak | YENİDEN REFAH | 625 | 4,3 |
| Işıl Esgin | ZAFER PARTİSİ | 564 | 3,9 |
| Özgür Şimşek | İYİ PARTİ | 258 | 1,8 |
| Mazlum Taş | DEM Parti | 201 | 1,4 |
| Nilüfer Akçakoca Demir | DEVA PARTİSİ | 72 | 0,5 |
| Emrah Yurtseven | MEMLEKET | 68 | 0,5 |
| Erdal Yıldız | BTP | 35 | 0,2 |
| Semih Erkal | GELECEK PARTİSİ | 34 | 0,2 |
| Diğer (9) | 154 | 1,1 |
Nilüfer Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 19.256, sandığa gidenlerin oranı %78,5. En çok oyu %45,5 ile CHP aldı, ikinci sırada %37,8 ile AK PARTİ yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| CHP | 6.641 | 45,5 |
| AK PARTİ | 5.529 | 37,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 730 | 5,0 |
| YENİDEN REFAH | 707 | 4,8 |
| İYİ PARTİ | 345 | 2,4 |
| DEM Parti | 255 | 1,8 |
| DEVA PARTİSİ | 85 | 0,6 |
| MEMLEKET | 71 | 0,5 |
| BTP | 53 | 0,4 |
| GELECEK PARTİSİ | 30 | 0,2 |
| Diğer (12) | 167 | 1,1 |
Üçevler Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Üçevler Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.763, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %48,0 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %44,1 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.201 | 48,0 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.543 | 44,1 |
| Sinan Oğan | 1.302 | 7,6 |
| Muharrem İnce | 47 | 0,3 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.776, sandığa gidenlerin oranı %88,4. En çok oyu %50,6 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %49,4 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.313 | 50,6 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 8.106 | 49,4 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 18.763, sandığa gidenlerin oranı %92,0. En çok oyu %36,2 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %26,3 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 6.185 | 36,2 |
| CHP | 4.483 | 26,3 |
| İYİ PARTİ | 2.329 | 13,7 |
| MHP | 1.188 | 7,0 |
| ZAFER PARTİSİ | 678 | 4,0 |
| YENİDEN REFAH | 621 | 3,6 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 616 | 3,6 |
| TİP | 266 | 1,6 |
| MEMLEKET | 234 | 1,4 |
| BBP | 129 | 0,8 |
| Diğer (14) | 195 | 1,1 |