Arapzade Mahallesi Haritası ve Nüfusu (Orhangazi, Bursa)
Bursa ili Orhangazi ilçesine bağlı Arapzade Mahallesi'nin haritası, konumu ve nüfusu: 2022 yılında 28.876 kişi (TÜİK).
Arapzade Mahallesi, Bursa ilinin Orhangazi ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu sayfada Arapzade Mahallesi'nin haritası, Orhangazi ilçesi ve Bursa ili içindeki konumu, 2007–2022 yılları arasındaki nüfus verileri ile 2023 ve 2024 seçim sonuçları yer alır. TÜİK verilerine göre Arapzade Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 28.876 kişidir. 2007 yılında 20.561 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %40,4 arttı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde mahallede belediye başkanlığı için en çok oyu %37,6 ile Bekir Aydın (AK PARTİ) aldı.
Temel Bilgiler
Arapzade Mahallesi Nüfusu
TÜİK verilerine göre Arapzade Mahallesi'nin nüfusu 2022 yılında 28.876 kişidir. 2007 yılında 20.561 olan nüfus, 2007–2022 döneminde %40,4 arttı.
Arapzade Mahallesi nüfus grafiği (2007–2022)
Yıllara göre Arapzade Mahallesi nüfusu
| Yıl | Nüfus | Değişim (%) |
|---|---|---|
| 2022 | 28.876 | 2,1 |
| 2021 | 28.269 | 2,5 |
| 2020 | 27.577 | 2,4 |
| 2019 | 26.918 | 1,5 |
| 2018 | 26.530 | 1,5 |
| 2017 | 26.146 | 2,3 |
| 2016 | 25.554 | 2,2 |
| 2015 | 25.014 | 3,0 |
| 2014 | 24.280 | 2,7 |
| 2013 | 23.644 | 3,4 |
| 2012 | 22.867 | 2,3 |
| 2011 | 22.345 | 3,5 |
| 2010 | 21.592 | 3,4 |
| 2009 | 20.873 | -0,9 |
| 2008 | 21.059 | 2,4 |
| 2007 | 20.561 | - |
Arapzade Mahallesi 2024 Yerel Seçim Sonuçları
31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Arapzade Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK). Sonuçlar yalnızca Arapzade Mahallesi seçmenlerini kapsar; seçimi kazanan, belediyenin ya da ilin tamamındaki oylara göre belirlenir.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 21.889, sandığa gidenlerin oranı %77,2. En çok oyu %42,2 ile Mustafa Bozbey (CHP) aldı, ikinci sırada %41,5 ile Alinur Aktaş (AK PARTİ) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Mustafa Bozbey | CHP | 6.847 | 42,2 |
| Alinur Aktaş | AK PARTİ | 6.734 | 41,5 |
| Nazif Kara | DP | 622 | 3,8 |
| Sedat Yalçın | YENİDEN REFAH | 574 | 3,5 |
| Yüksel Selçuk Türkoğlu | İYİ PARTİ | 519 | 3,2 |
| Bayram Kazancı | ZAFER PARTİSİ | 307 | 1,9 |
| İkram Akkaya | SAADET | 237 | 1,5 |
| İhsan Seylan | DEM Parti | 133 | 0,8 |
| Hasan Aydın | BTP | 48 | 0,3 |
| Ruşen Sever | MEMLEKET | 47 | 0,3 |
| Diğer (15) | 149 | 0,9 |
Orhangazi Belediye Başkanlığı
Kayıtlı seçmen sayısı 21.889, sandığa gidenlerin oranı %77,1. En çok oyu %37,6 ile Bekir Aydın (AK PARTİ) aldı, ikinci sırada %27,4 ile Şaban Çetin Çoklar (CHP) yer aldı.
| Aday | Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|---|
| Bekir Aydın | AK PARTİ | 6.069 | 37,6 |
| Şaban Çetin Çoklar | CHP | 4.433 | 27,4 |
| Mehmet Emin Mücahit Hatipoğlu | DP | 3.571 | 22,1 |
| İsmail Kaya | İYİ PARTİ | 836 | 5,2 |
| Ahmet Yavuz | YENİDEN REFAH | 521 | 3,2 |
| Emrah Yaşar | ZAFER PARTİSİ | 200 | 1,2 |
| Mecit Akgüç | DEM Parti | 152 | 0,9 |
| Nurdan Bilgin | DSP | 97 | 0,6 |
| Muhammet Ali Varlı | BTP | 83 | 0,5 |
| Orhan Hayri Şener | MEMLEKET | 46 | 0,3 |
| Diğer (6) | 146 | 0,9 |
Orhangazi Belediye Meclisi
Kayıtlı seçmen sayısı 21.889, sandığa gidenlerin oranı %77,1. En çok oyu %37,8 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %29,6 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 6.083 | 37,8 |
| CHP | 4.764 | 29,6 |
| DP | 2.327 | 14,5 |
| İYİ PARTİ | 1.151 | 7,2 |
| YENİDEN REFAH | 765 | 4,8 |
| ZAFER PARTİSİ | 340 | 2,1 |
| DEM Parti | 152 | 0,9 |
| BTP | 131 | 0,8 |
| DSP | 91 | 0,6 |
| MEMLEKET | 55 | 0,3 |
| Diğer (9) | 226 | 1,4 |
Arapzade Mahallesi 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçim Sonuçları
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Arapzade Mahallesi'nin sandıklarından çıkan oylar (YSK).
Cumhurbaşkanı Seçimi 1. Tur (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 21.712, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %53,2 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %39,5 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 10.354 | 53,2 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 7.684 | 39,5 |
| Sinan Oğan | 1.354 | 7,0 |
| Muharrem İnce | 81 | 0,4 |
Cumhurbaşkanı Seçimi 2. Tur (28 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 21.732, sandığa gidenlerin oranı %87,6. En çok oyu %56,1 ile Recep Tayyip Erdoğan aldı, ikinci sırada %43,9 ile Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı.
| Aday | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 10.541 | 56,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 8.243 | 43,9 |
Milletvekili Genel Seçimi (14 Mayıs 2023)
Kayıtlı seçmen sayısı 21.712, sandığa gidenlerin oranı %91,1. En çok oyu %38,3 ile AK PARTİ aldı, ikinci sırada %23,1 ile CHP yer aldı.
| Parti | Oy | Oy oranı (%) |
|---|---|---|
| AK PARTİ | 7.433 | 38,3 |
| CHP | 4.492 | 23,1 |
| İYİ PARTİ | 2.808 | 14,4 |
| MHP | 1.923 | 9,9 |
| YENİDEN REFAH | 807 | 4,2 |
| ZAFER PARTİSİ | 667 | 3,4 |
| YEŞİL SOL PARTİ | 438 | 2,2 |
| MEMLEKET | 270 | 1,4 |
| BBP | 119 | 0,6 |
| GENÇPARTİ | 63 | 0,3 |
| Diğer (13) | 208 | 1,1 |